Styl życia

Aktywność fizyczna w ciąży

Napisany przez easylife

Regularna aktywność fizyczna to filar zdrowego stylu życia. Bez względu na intensywność wysiłku fizycznego, jego regularne uprawianie przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Ruch wskazany jest również w ciąży, jednak wiele kobiet z obawy przed komplikacjami spędza czas ciąży biernie, unikając wysiłku fizycznego. Czy to prawidłowa postawa? Czy sport w ciąży jest niewskazany?

Ćwiczenia w pierwszym trymestrze

Współczesne postrzeganie ciąży zakłada model aktywnej przyszłej mamy, która dzięki regularnej aktywności fizycznej dba o zdrowie swoje i maluszka oraz przygotowuje ciało do trudów porodu. Bez wątpienia najbardziej kontrowersyjna jest kwestia ruchu w pierwszym trymestrze ciąży. To wtedy odnotowuje się największy odsetek poronień. Czy to oznacza konieczność całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej?

Ależ skąd! To doskonały czas na spacery, ćwiczenia oddechowe i delikatne ćwiczenia rozciągające. Większy zakres ćwiczeń mogą wykonywać jedynie kobiety, które przed zajściem w ciążę były aktywne fizycznie.

 

Drugi trymestr ciąży – większa swoboda

W drugim trymestrze kobieta czuje się znacznie lepiej, mijają poranne mdłości. Z racji większego bezpieczeństwa ciąży, można pozwolić sobie na bardziej aktywne spędzanie czasu. To doskonały moment na rozpoczęcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i grzbietu, zajęcia jogi dedykowane ciężarnym, biegi czy pływanie. Godne uwagi są specjalne programy treningowe oferowane w klubach fitness, dopasowane do możliwości kobiet w ciąży.

Trzeci trymestr – przygotowanie do porodu

Trzeci trymestr z racji stale powiększających się wymiarów brzuszka, ogranicza codzienną aktywność fizyczną. Nadal jednak wskazane są spacery, ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej oraz ćwiczenia rozciągające. Przez cały okres ciąży należy wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni głębokich macicy. Ideałem jest aktywność rzędu 30 minut dziennie, ale nie forsująca nadmiernie organizmu.

Jakich ćwiczeń należy unikać w czasie ciąży?

Niewskazane są intensywne treningi aerobowe, jazda za łyżwach, rolkach czy rowerze. Tętno nie może przekroczyć 140 / minutę. Unikać należy ćwiczeń mięśni prostych brzucha, trenować można jedynie mięśnie skośne. Znaczny dyskomfort, ból czy duszności są przesłankami do przerwania każdego treningu i konsultacji z lekarzem.

Zostaw komentarz