Zdrowie i uroda

Babka płesznik – właściwości prozdrowotne

Napisany przez easylife

SONY DSCBabka płesznik z pewnością przypadnie do gustu osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Jednak jej zastosowanie jest dużo szersze i z tego względu warto włączyć ją do swojej diety. Sprawdźmy, jakie właściwości ma babka płesznik.

Babka płesznik – pochodzenie i uprawa

Babka płesznik (Plantago psyllium L.), inne jej nazwy to pchlica, płesznik, pchle nasienie, jest rośliną należącą do babkowatych. Pierwotnie babka ta występowała w zachodniej części rejonu Morza Śródziemnego, na zachodzie Azji oraz północy Afryki. Obecnie również jej uprawy spotyka się w Hiszpanii, Francji, Indiach (które są dominującym krajem w produkcji i eksporcie tej rośliny), Pakistanie

W Polsce babka płesznik nie jest zbyt popularna, jeśli chodzi o jej uprawę, gdyż jej doskonałym zamiennikiem jest powszechnie uprawiany len, a właściwie uzyskiwane z niego siemię lniane.

Babka płesznik -właściwości prozdrowotne

Zdrowotne właściwości babki płesznik odnajdziemy w jej czarnych nasionkach, które wyglądem przypominają pchły. Nasiona babki płesznik zawierają pewne substancje absorbujące szkodliwe związki z pożywienia.

Babka płesznik – zastosowanie

Nasiona babki płesznik zwykle stosuje się wewnętrznie, natomiast w niektórych przypadkach stosuje się je zewnętrznie, w formie okładów. Babka płesznik doceniana już była w medycynie ludowej, a jej liczne właściwości są dziś obiektem zainteresowania wielu osób.

Babka płesznik – zaparcia i wypróżnianie

Ma ona szerokie zastosowanie w przeciwdziałaniu zaparciom. A to za sprawą właściwości jej nasion, które pęcznieją pod wpływem wody i pokrywają się śluzem, który sprzyja przesuwaniu się resztek w jelitach. Sprawdza się również w przypadku biegunek, gdyż dba o prawidłową florę bakteryjną.

Babka płesznik – zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości przewodu pokarmowego

W dolegliwościach związanych z zespołem jelita drażliwego, chorobie wrzodowej bądź podrażnieniach przewodu pokarmowego babka płesznik wykazuje działanie osłonowe i przeciwzapalne.

Babka płesznik – hemoroidy

Płesznik korzystnie działa w przypadku hemoroidów, zmniejszając ból, świąd oraz łagodząc krwotoki.

Babka płesznik- odchudzanie

Osoby dbające o linię mogą sięgać po babkę płesznik,gdyż jest ona doskonałym źródłem błonnika, zmniejsza wchłanianie tłuszczu, poprawia przemianę materii oraz na długo daje uczucie sytości.

Babka płesznik – cholesterol

Roślina ta sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia, reguluje poziom cholesterolu, zwłaszcza w przypadku podwyższonych wartości.

Babka płesznik – atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i trądzik

Doskonała pomoc w łagodzeniu objawów dolegliwości związanych z chorobami skóry. Okłady z płesznika pomagają odpowiednio nawilżyć skórę i ją zregenerować.

Babka płesznik a leczenie nowotworów

Liczne badania wykazały, iż stosowanie babki płesznik może być pomocne w leczeniu raka jelita grubego, a także w leczeniu nowotworów skóry, piersi czy nerek.

Babka płesznik – stosowanie w ciąży oraz podczas karmienia piersią

Stosowanie nasion babki płesznik w czasie ciąży jest całkowicie bezpieczne i sprzyja prawidłowemu wypróżnianiu się, głównie w przypadku zaparć często towarzyszących ciąży.

Babka płesznik – dawkowanie

Zaleca się, aby stosować babkę płesznik 3 razy dziennie po ok. 1 do 2 łyżeczek. Nasiona zalewamy wodą i pijemy zaraz po przygotowaniu.

Babka płesznik – opinie

Na forach i blogach poświęconych tematyce zdrowia można przeczytać dużo pozytywnych opinii na temat stosowania babki płesznik. Są również i te mniej przychylne, dotyczące głównie długotrwałego stosowania babki płesznik. Warto zatem zachować, jak we wszystkim, rozsądek i traktować nasiona babki płesznik jako dodatek do diety lub wsparci w przypadku wyżej opisanych dolegliwości.

Zostaw komentarz