Zdrowie i uroda

Dieta przy kamicy nerkowej

kamica nerkowa dieta
Napisany przez easylife

Od dawna wiadomo, że zbilansowana dieta, składająca się ze zdrowych komponentów zajmuje najważniejszą pozycję w trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne każdego człowieka. Szczególnego znaczenia nabiera w momencie zdiagnozowania choroby, kiedy trzeba zacząć zwracać większą uwagę na to co jemy. Tak dzieje się również w przypadku kamicy nerkowej, na którą istotny wpływ ma codzienne odżywianie. Warto więc wiedzieć jak dobrać produkty i czego unikać, aby skutki przypadłości były możliwie jak najmniej odczuwalne lub aby całkowicie zahamować rozwój choroby.

Kamica nerkowa – przyczyny

Kamica nerkowa jest schorzeniem polegającym na tworzeniu się złogów – kamieni nerkowych, zazwyczaj składających się ze szczawianów wapnia, w obrębie układu kielichowo-miedniczkowego nerek. Mogą one powiększać swoje rozmiary i z postaci tzw. piasku przekształcać się w duże kamienie upośledzające odpływ moczu, a w skrajnych przypadkach nawet niedrożność dróg moczowych.

Prawidłowo zbilansowana dieta jest najlepszą profilaktyką przeciwko nawrotom kamicy nerkowej oraz skutecznie ogranicza powstawanie nowych złogów.

W diecie osoby cierpiącej na kamicę nerkową powinno się ograniczyć spożycie mięsa, ze względu na zbyt dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego, które powoduje podwyższenie stężenia wapnia, szczawianów oraz kwasu moczowego, substancji, które przyspieszają tworzenie się kamieni.


Kolejnym składnikiem wymagającym zmniejszenia ilości spożycia jest sól. Ten niepozorny związek chlorku sodu sprawia, że do organizmu uwalniane jest znacznie więcej wapnia. Oprócz tego należy uważać na warzywa takie jak szpinak, rabarbar, buraki i botwina, ponieważ zawarte w nich szczawiany są doskonałym sprzymierzeńcem powstawania uciążliwych złogów w nerkach.

Podstawowym produktem w walce z kamieniami nerkowymi jest woda. Spożywając 8 szklanek wody dziennie jesteśmy w stanie rozcieńczyć mocz na tyle, że wydalimy z nim nadmiar zgromadzonych w naszym organizmie szczawianów i wapnia, zapobiegając tym samym łączeniu się i krystalizowaniu tych związków. Płyny typu herbata, słodkie napoje, soki cytrusowe tworzą idealne warunki dla tworzenia się kamieni, dlatego należy zwracać na nie uwagę.

Korzystny wpływ picia dużej ilości płynów można spotęgować wprowadzając do diety włókno pokarmowe w postaci błonnika. Najlepszymi produktami wysokoresztkowymi wskazanymi przy dolegliwościach układu moczowego są otręby ryżowe i kukurydziane. Ich regularne spożywanie powoduje znaczną absorpcję wapnia w jelitach, przez co zmniejsza się jego stężenie w wydalanym z moczu.

Do gamy produktów, które mogą przeciwdziałać powstawaniu kamieni należą przede wszystkim przetwory zbożowe z pełnego ziarna, owoce, warzywa i niezastąpiona w każdej zdrowej diecie woda.



Zostaw komentarz