Zdrowie i uroda

Emulgatory – zagęszczacze E (400-499)

Napisany przez easylife

emulgatorW kolejnym cyklu na temat dodatków do żywności E zajmiemy się emulgatorami. Substancje te mają za zadanie zagęszczać jedzenie nadając im odpowiednią konsystencję oraz emulsyjną „jedwabistość”. Mimo, iż w zasadzie emulgatory nie należą do dodatków, które silnie zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu to jednak warto wiedzieć, jak poszczególne z nich wpływają na nasz organizm oraz kiedy należy ich unikać.

E 400 – kwas alginowy

Jest to naturalny środek zagęszczający pochodzący z alg morskich. Dodawany jest głównie do produktów przeznaczonych dla niemowląt, występuje także w dżemach, galaretkach, budyniach.  Spożywanie tego dodatku może prowadzić do obniżenia składników mineralnych w organizmie, głównie żelaza, wapnia, cynku i manganu.

E 401 – alginian sodu, E 402 – alginian potasu, E403 – alginian amonu, E 404 – alginian wapnia

Związki te są solami sodową kwasu alginowego, służący do zagęszczania oraz żelowania. Występują w takich produktach, jak lody, śmietanki w proszku, czy środki odchudzające. Poprzez pęcznienie  w żołądku dają nam uczucie sytości. Podobnie jak w przypadku E400 nie powinno się zbyt często spożywać produktów zawierających alginiany, gdyż może to prowadzić do alergii.

E 405 – alginian propylenowo-glikolowy

Jest to związek pochodzenia roślinnego (pochodna kwasu alginowego) stosowany do zagęszczania, stabilizowania piany. Używany jest jako dodatek w różnego rodzaju dressingach, sosach, niskotłusczowych majonezach. Przekształca się w glikol propylenowy, przez co staje się silnym alergenem.

 E 406 – Agar-agar

Naturalny związek produkowany z czerwonych morskich glonów. Ma właściwości zagęszczające oraz żelujące. Nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych, jednak w dużych ilościach może mieć działanie przeczyszczające oraz może ograniczać wchłanianie związków mineralnych w przewodzie pokarmowym. Dodawany jest galaretek zamiast żelatyny, lodów, margaryny, konserw mięsnych oraz napojów mlecznych.

E 407 – karagen

Substancja od pewnego czasu wywołująca wiele kontrowersji wokół jej rzekomego działania rakotwórczego. Ma zastosowanie jako zagęszczacz oraz środek żelujący. W naszym przewodzie pokarmowym wchłąnia sę w małych ilościach, jednak odradza się jego częste stosowanie.

E410 – mączka chleba świętojańskiego

Dodatek ma zastosowanie jako środek zagęszczający, stabilizujący i emulgujący. Dodawany jest do serów topionych, lodów i produktów mleczarskich oraz przetworów owocowych. W wyniku spożycia dużych ilości E410 moghą wystąpić wzdęcia oraz reakcje alergiczne.

E412- guma guar

Dodatek ten uzyskuje się naturalnie z drzewa Cyamopsis tetragonolobus. Ma on zastosowanie jako stabilizator, zagęstnik w takich produktach, jak majonezy, sałatki, lody, zupy, Używany w nadmiernych ilościach może wywołać reakcje alergiczne oraz powodować wzdęcia.

E414 – guma arabska

Związek będący mieszaniną saharydów pochodzących z drzewa Acacia senegal. Stosowana jest jako środek zagęszczający, emuilgujący i stabilizujący. Jest składnikiem wilu produktów, m.in. wyrobów cukierniczych, gum do żucia, galaretek, polew,  żywności dla niemowląt, piwa, produktów bezglutenowych na bazie zboża oraz napojów bezalkoholowych.  Może wywoływać reakcje alergiczne.

E 420 – sorbitol

Syntetyczny związek teksturotwórczy oraz substancja słodząca, czyli słodzik. Jest wynikiem przetworzenia glukozy. Dodawany jest do wszelkiego rodaju produktów dla diabetyków, nie niszczy szkliwa. W nadmiernych ilościach może wywoływać biegunki. Należy uważać, aby nie przekraczać dawki 20g na dzień.

E 421 – mannitol

Związek pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z roślin iglastych, wodorostów i grzybów, natomiast w przemyśle jego źródłem jest glukoza. Ma właściwości przeciwzbrylające, jest substancją słodzącą. Dodawany jest do wyrobów piekarskich i cukierniczych. W więkwaych ilociach może wywoływać biegunki.

E440 – pektyna

Związek występujący naturalnie w owocach: jabłkach, pomarańczach, pigwach. W przemyśle pozyskiwany jest z pulpy jabłkowej i skórki pomarańczy. Pektyna stosowana jest jako zagęstnik, substancja żelująca, stabilizator, emulgator. Występuje w takich produktach, jak: wybory czekoladowe oraz kakaowe, dżemy, marmolady, galaretki owocowe, sosy, soki i nektary.  Jej spożycie może wywołać reakcje jelitowe, wzdęcia.

E 450 difosforany

Związek syntetyczny pełniący funkcję emulgatora, stabilizatora i regulatora kwasowości. Dodawany jest do przetworów mięsnych, napojów aromatyzowanych, sosów owocowych,  mleka zagęszczonego, chipsów, gum do żucia, cukru pudru, zup w proszku. Jego spożywanie może zaburzać wchłanianie żelaza, magnezu i wapnia.

E461 – metyloceluloza

Związek wytwarzany z celulozy, stosowany jako zagęstnik, wypełniacz, błonnik pokarmowy, a także substancja przeciwzbrylająca oraz emulgator. Dodawany jest do różnego rodzaju produktów, w szczególności do mięs, wędlin oraz ryb.  Spożywanie tego dodatku może być przyczyną wymiotów, problemów jelitowych, biegunek i zaparć.

Lista emulgatorów jest oczywiście dłuższa. Wybraliśmy tylko te, które najczęściej można spotkać w produktach spożywczych. Warto zapamiętać symbole niektórych z nich, gdyż mogą one mieć zły wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto ich unikać.

Zostaw komentarz