Zdrowie i uroda

Głóg – czerwony skarb dla serca

Napisany przez easylife
www.mocneserce.pl

Choroby cywilizacyjne to zmora naszych czasów. Niewłaściwa dieta, popularność fast foodów oraz wysoko przetworzonej żywności prowadzi do chorób układu krążenia, które zaczynają dotykać coraz młodsze osoby. Ochronę naszego serca oraz układu krążenia możemy zapewnić sobie stosując naturalny środek, jak jest głóg. Dowiedz się, jakie właściwości zdrowotne posiada ta roślina oraz w jaki sposób możemy włączyć ją di naszej codziennej diety.

Głóg – czerwony skarb
Głóg jest krzewem posiadającym soczyste, czerwone owoce. Szczególne działanie prozdrowotne posiada kwiatostan oraz owoc głogu. W Polsce głóg rośnie na terenach nizin oraz w obszarze niskich partii gór. Często krzew głogu możemy spotkać również w ogrodach i parkach jako roślinę ozdobną.

Najważniejsze związki głogu
Jednym z najcenniejszych związków występujących w głogu są flawonoidy oraz procyjanidyny (czyli przeciwutleniacze). Ponadto, zarówno w kwiatostanie , jak i samym owocu głogu znaleźć możemy:
– fenylokwasy,
– kwasy triterpenowe,
– witaminę C.

Właściwości głogu
Najważniejsze właściwości prozdrowotne głogu to:
– działanie przeciwmiażdżycowe,
– działanie przeciwskurczowe na naczynia wieńcowe serca,
– zwiększanie przepływu tlenu oraz krwi do mięśnia sercowego,
– wspomagania obniżenie cholesterolu,
– wspomaganie leczenia problemów trawiennych,
– wsparcie w leczeniu przeziębienia,
– zapobieganie niestrawności oraz biegunkom.

Stosowanie głogu zalecane jest szczególnie osobom, cierpiącym na takie dolegliwości, jak:
– umiarkowane nadciśnienie,
– uczucie duszności,
– zmiany miażdżycowe,
– początkowy stan niewydolności mięśnia sercowego,
– umiarkowany rzadkoskurcz.

Stosowanie głogu

Najkorzystniejsze dla zdrowia jest stosowanie głogu w postaci naturalnej, czyli świeżo zebranego kwiatostanu lub owoców. Najlepszy okres zbioru kwiatostanu głogu to okolice maja, natomiast owoców – okres jesienny. Zarówno kwiatostan, jak i owoce należy dobrze wysuszyć, nie dopuszczając do nadgnicia.

Napar z kwiatów głogu –1 łyżeczkę kwiatów głogu zalewamy  szklanką gorącej wody i pozostawiamy pod przykryciem około 10 minut.

Nalewka z głogu – do jej przygotowania potrzebujemy około 0,5 kg owoców głogu, które umieszczamy w wysokim naczyniu. Następnie zalewamy mieszanką 0,5 l spirytusu i  0,5 szklanki wody. Naczynie dokładnie zakryć i pozostawić na dwa tygodnie. Po tym czasie zlewamy alkohol, w osobnym garnku gotujemy ok. 500 ml wody z łyżką cukru, kilkoma goździkami, cynamonem i otartą skórką cytryny lub pomarańczy.Gdy na powierzchni utworzy się piana, zbieramy ją, a do płynu dodajemy wcześniej uzyskany głogowy alkohol. Całość ponownie zlać do wysokiego naczynia i nakryć, a następnie odstawić na 3 dni. Po tym czasie nalewka gotowa jest do spożycia.

Głóg można również spożywać w formie odwaru, czy konfitury. Nie namawiamy do kupowania suplementów diety zawierających głóg, gdyż stawiamy przede wszystkim na naturalną ochronę naszego zdrowia, natomiast jeśli nie mamy innej możliwości, preparaty dostępne w aptekach również mogą spełnić swoją funkcję.

1 komentarz

  • Faktycznie ten głóg rośnie w parkach. Wczoraj zwróciłam na to uwagę jadąc do pracy. I pomyśleć, że tyle zdrowia mamy za darmo na wyciągnięcie ręki 🙂

Zostaw komentarz