Zdrowie i uroda

Grypa jelitowa – objawy i leczenie

Napisany przez easylife

Grypa jelitowa nazywana jest również grypą żołądkową, a jej przebieg oraz symptomy bywają wyjątkowo dokuczliwe, obniżając komfort codziennego funkcjonowania i wymagając pobytu w domu, jak również zastosowania środków zapobiegających oraz łagodzących objawy.

Objawy grypy jelitowej

Głównymi objawami odnoszącymi się do wspomnianej dolegliwości są wymioty oraz biegunka – ich częstotliwość oraz stopień nasilenia uzależnione są od indywidualnych predyspozycji organizmu, jak również od stosowanych środków zaradczych.

Warto wspomnieć o niebezpieczeństwie, jakie wiąże się z wymienionymi objawami – w przypadku długotrwałej biegunki istnieje bowiem ryzyko wystąpienia odwodnienia organizmu, które staje się szczególnie groźne dla dzieci oraz osób starszych.

Jak leczyć jelitówkę?

W leczeniu grypy jelitowej kluczowe znaczenie mają płyny oraz elektrolity, które należy uzupełniać po każdym ataku wymiotnym oraz wypróżnieniu. Zapobiegnie to wspomnianemu odwodnieniu, jak również wpłynie na samopoczucie chorego – wobec tego należy w domowej apteczce mieć saszetki, które po rozpuszczeniu w wodzie tworzą płyn zawierający niezbędne dla organizmu elektrolity.

 

Warto ponadto stosować środki przeciwwymiotne oraz hamujące biegunkę – podobne działanie wykazuje herbata rumiankowa oraz zawierająca szałwię. Czarna, gorzka herbata z dodatkiem imbiru również wpłynie na złagodzenie objawów grypy jelitowej.

Kiedy do lekarza?

Konsultacja lekarska w odniesieniu do grypy jelitowej staje się nieodzowna w przypadku dzieci do trzeciego roku życia, jak również osób starszych – wobec nich bowiem istnieje zwiększone ryzyko odwodnienia, które staje się sporym zagrożeniem dla zdrowia.

Ponadto jeśli objawy są wyjątkowo nasilone i nie ustępują, także zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem, który zaordynuje dodatkowe środki umożliwiające powrót do zdrowia.

Reasumując, podczas grypy jelitowej kluczowym czynnikiem jest nawadnianie organizmu, jak również utrzymywanie zdrowej diety, w postaci lekkostrawnych i nie obciążających produktów spożywczych.

Zostaw komentarz