Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z biegunką

Napisany przez easylife

osłabienie organizmuTa wyjątkowo niekomfortowa przypadłość może przytrafić się każdemu i o każdej porze. Oprócz tego, e utrudnią, a nawet uniemożliwia nam wykonywanie normalnych czynności, to na dodatek może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Sprawdźmy, jak wyleczyć biegunkę i załagodzić jej skutki.

Najczęściej biegunka ma postać ostrą, występującą w formie wodnistego stolca kilka razy w ciągu doby. Najczęstsze przyczyny biegunki to zakażenia wirusowe lub bakteryjne, które zwykle wywołane są rotawirusami. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.

Przyczyny biegunki

Wirusy – zakażenia o podłożu wirusowym (przenoszonym drogą kropelkowa lub z zakażoną wodą) powstają w wyniku uszkodzenia komórek absorpcyjnych kosmków jelitowych, nieprawidłowego wchłaniania glukozy oraz sodu czy zmniejszeniu aktywności enzymów.Biegunki wirusowe najczęściej występują w parze z wymiotami oraz delikatną gorączką. Przebiegają w formie jasnych, obfitych i wodnistych stolców.

Bakterie – zakażenia o podłożu bakteryjnym mogą być wywołane różnego rodzaju bakteriami: Salmonela, Escherichia coli, Shigella, Yersinia enterocolitica. W wyniku dostania do jelit bakterii następuje uszkodzenie nabłonka, co wywołuje biegunkę osmotyczną. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której jelita nie mogą wchłonąć nadmiernej ilości substancji, które powodują zatrzymanie wody oraz zwiększenie objętości stolca.

Może również dojść do uszkodzenia przez bakterie nabłonka jelitowego w wyniku wydzielania enterotoksyny, co prowadzi do zatruć pokarmowych.

Stolce mogą być ciemne oraz śluzowate, a biegunce może towarzyszyć wyższa temperatura ciała.

Pasożyty – zakażenia w wyniku pasożytów to również przyczyna powstawania biegunek. Dojść do nich może w wyniku spożycia zakażonej cystami lamblii wody.

Jak wyleczyć biegunkę

W przypadku lekkiej biegunki możemy podjąć się domowego leczenia, jednak w momencie, gdy będzie ona miała ostry przebieg, konieczna jest wizyta u lekarza, a  nawet szpitala.

Najważniejszym punktem leczenia jest utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu, które powoduje zaburzenie gospodarki kwasowo-zasadowej. Należy obserwować, czy chory nie ma objawów odwodnienia: wzmożone pragnienie, suchość języka, zapaść gałek ocznych, intensywne wymioty, chrypka, krwiste stolce, temperatura powyżej  38 stopni C. W przypadku wystąpienia tego typu objawów, należy natychmiast odwieźć chorego do lekarza.

Dieta przy biegunce

Pierwszą zasadą w diecie przy biegunce jest ograniczenie ilości błonnika w diecie, a także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Należy:

  • dużo pić: przegotowanej wody, herbaty rumiankowej, z kopru włoskiego czy słabej herbaty z niewielką ilością glukozy
  • unikać błonnika pokarmowego, a więc: świeżych warzyw i owoców, zielonych gotowanych warzyw i owoców, suszonych owoców, warzyw strączkowych
  • wyeliminować z diety produkty ciężkostrawne: mleko, produkty pełnoziarniste i zbożowe, produkty smażone, grillowane orz pieczone
  • wprowadzić do diety sucharki, biszkopty, biały ryż, puree ziemniaczane, gotowaną marchewkę, chude mięso, ryby, jajka gotowane na twardo. Następnie dietę można rozszerzyć o konfitury i przetwory owocowe, gotowane warzywa bez skórki oraz pestek, produkty zawierające skrobię. W dalszym etapie możemy wprowadzić mleko oraz surowe warzywa i owoce.

Domowe sposoby na biegunkę

W przypadku łagodnej biegunki można spróbować zahamować jej przebieg następującymi metodami:

  • jedząc gorzką czekoladę, gdyż kakao pełni wówczas funkcję podobną do węgla aktywowanego,
  • spożywając kisiel powstały z zalania wrzątkiem nasion siemienia lnianego, które działa osłonowo na ścianki jelita
  • pijąc miksturę ze szklanki  wody, 4 g sacharozy oraz 0,9g soli kuchennej
  • pijąc napary z takich ziół, jak: rumianek, koniczyna polna, piołun, pierwiosnek lekarski, korzeń lukrecji
  • jedząc papkę z ryżu i rozgotowanej marchewki, która zwiększa wchłanianie wody z jelit

Jeśli natomiast mamy do czynienia z ostrą biegunką, warto sięgnąć po zblendowaną papkę składającą się z wody (1 litr) , 30g soli kuchennej oraz 0,5kg rozgotowanej marchewki

 

 

1 komentarz

  • biegunki dla mnie to już przeszłość. dzięki temu, że zastosowałam odpowiednią dietę i dzięki temu, że codziennie łykam dwie tabletki Debutir to moje jelita pracują jak należy. wszystko jest jak w zegarku i nie ma mowy żeby miała jakieś problemy jelitowe, czy to biegunki czy zaparcia.

Zostaw komentarz