Kulinaria

Jak przechowywać żywność

żywność
Napisany przez easylife

żywnośćProdukty spożywcze, które wykorzystujemy na co dzień do przyrządzania posiłków mają określony termin ważności. Oznacza on, jak długo dany produkt utrzymuje „świeżość”, czy też w jakim czasie powinien być spożytym aby nie zaszkodził naszemu zdrowiu. Nie każdy jednak wie, że kluczową kwestią jest odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych, dzięki czemu zachowają one swoje właściwościowi oraz walory smakowe.

Warzywa i owoce

Jak wiemy większość z nich w postaci surowej cechuje się dość krótkim terminem ważności. Świeże i dojrzałe warzywa i owoce należy przechowywać w lodówce, natomiast te mniej dojrzałe można trzymać w temperaturze pokojowej.

Niektóre warzywa i owoce, jak na przykład ziemniaki, buraki, seler, kapusta, jabłka dłużej zachowują świeżość, nawet do miesiąca czasu. Pamiętajmy jednak, aby nie trzymać ich w foliowych workach, gdyż mogą wówczas powstać niebezpieczne dla zdrowia azotyny.

Warto również pamiętać, iż umyte warzywa i owoce krócej zachowują swoją świeżość, dlatego myjmy je bezpośrednio przez użyciem.

Warzywa i owoce doskonale nadają się do mrożenia. W takich warunkach mogą być trzymane nawet rok czasu.

Nabiał

Produkty spożywcze należące do grupy nabiału z reguły mają krotki termin ważności, bo zwykle kilka dni. Należy je przechowywać w lodówce. Pamiętajmy jednak, iż te produkty, które w wyniku pasteryzacji mają przedłużony okres ważności, po otwarciu powinny być spożyte w ciągu maksymalnie 48 godzin.

 Jaja również powinny być przechowywane w lodówce i w takich warunkach utrzymują świeżość przez około miesiąc. Warto już przy zakupie sprawdzić, czy jaja są świeże – nieświeże jaja można poznać po marmurkowatej skorupie.

Mięso

Wybory wędliniarskie bezwzględnie należy przechowywać w lodówce, maksymalnie 4 dni. Natomiast kiełbasy suche mogą w niej przebywać nawet miesiąc. Mięso świetnie się nadaje do mrożenia. Wówczas utrzymuje swoje właściwości przez około 2—3 miesiące.

 Ryby

 Ryby psują się stosunkowo szybko, gdyż już po 2 dniach mogą dawać znaki nieświeżości. Ważne jest bowiem, aby zaraz po złowieniu ryb były one przechowywane w temperaturze ok. 1 stopnia Celsjusza. Ryby możemy jednak mrozić, wówczas można je przechowywać około 6-8miesięcy. Dłużej zachowują świeżość ryby wędzone, które w lodowce mogą leżeć kilka dni.

 Pieczywo i produkty mączne

Pieczywo zwykle utrzymuje świeżość przez kilka dni, po tym czasie ulega czerstwieniu i pleśnieniu. Można przechowywać je w warunkach pokojowych, jednak w okresie letnim, gdy temperatura w pomieszczeniu jest dość wysoka, warto chować pieczywo do lodówki.

Wyroby piekarnicze mogą być zamrażane przez kilka miesięcy. Dotyczy to zarówno pieczywa, jak i różnego rodzaju ciast.

Produkty przetworzone

Należy pamiętać, iż potrawy gotowane, smażone, czy pieczone mogą być przechowywane w warunkach pokojowych maksymalnie 2 godziny. Po tym czasie należy schować je do lodówki. Swoją przydatność do spożycia zachowują przez około 2-3 dni. Produkty takie możemy również mrozić.

Na koniec kilka krótkich wskazówek dotyczących przechowywania produktów spożywczych:

  1. Uważnie czytaj i przestrzegaj terminu przydatności do spożycia znajdującego się na opakowaniach.
  2. Przed zamrożeniem dań gotowych schłódź je najpierw w lodówce. Wówczas zachowają więcej wartości odżywczych.
  3. Nie zamrażaj ponownie produktów raz rozmrożonych.
  4. Po otwarciu konserwy przełóż jej zawartość do innego pojemnika,aby uniknąć reakcji produktu z aluminiową puszką