Zdrowie i uroda

Jak uniknąć świątecznej niestrawności

Napisany przez easylife

Jak co roku święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się nie tylko z przyjemnymi chwilami, ale również z …niestrawnością na skutek przejedzenia świątecznymi smakołykami. Aby w tym roku uniknąć cierpienia, warto przygotować się na świąteczną ucztę z wyprzedzeniem.

Ciężkostrawne sosy, tłusty karp, kutia, makowiec, czy kapusta z grzybami spożyte w ciągu jednego wieczora to ogromne obciążenie dla naszego żołądka i wątroby. Pojawia się wówczas zgaga, ucisk w żołądku, wzdęcia. Sprawdźmy, jak uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości. 

Przed ucztą

Całodniowa głodówka aż do „pierwszej gwiazdki” to bardzo zły pomysł. Siadając do stołu o dużym głodzie zjemy dużo więcej, a żołądek nie będzie w stanie poradzić sobie z trawieniem tak dużej ilości pokarmu.

Należy przez cały dzień, w równych odstępach czasu, zjadać niewielkie porcje warzyw i owoców, czy naturalnego jogurtu. Dzięki temu nasz układ pokarmowy będzie na stałych obrotach, a  przez to uniknie „szoku” podczas wieczerzy wigilijnej.

Około 15 minut przed posiłkiem warto wypić szklankę wody. Dzięki temu zjesz mniej. Możesz również dodać do wody sok z cytryny, co ułatwi trawienie.


W czasie uczty – unikaj przejedzenia

 Jedz powoli, przeżuwaj każdy kęs, aby nierozdrobniony pokarm nie zalegał  w żołądku. Nie spiesz się, nie rozmawiaj w trakcie jedzenia, gdyż wraz z jedzeniem będziesz połykać powietrze.  Nakładaj na talerz małe porcje i koniecznie sięgaj po warzywa, które zawierają błonnik niezbędny do prawidłowego trawienia.

Po jedzeniu

Po uczcie odpocznij co najmniej godzinę, aby żołądek mógł w spokoju oddać się trawieniu. Po tym czasie koniecznie wyjdź na spacer, zrób co najmniej 15-minutową gimnastykę lub sesję jogi. Staraj się jednak wybierać aktywność na świeżym powietrzu.

Przyprawy i zioła

Wiele przypraw stosowanych w naszej kuchni może pomóc uniknąć niestrawności.

Imbir znany jest ze swych właściwości przeciwbakteryjnych, ale również pomaga zwalczyć problemy układu pokarmowego, gdyż wspomaga wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Do potraw warto dodawać również majeranek, pieprz Cayenne, lubczyk oraz jałowiec.

Do potraw z kapusty, która może wywoływać wzdęcia, dodajmy kminek znany z właściwości wiatropędnych. Przyprawa ta działa rozkurczowo na mięśnie jelit oraz łagodzi kolki.

Między posiłkami sięgajmy po ziołowe naprawy ułatwiające trawienie oraz łagodzące dolegliwości żołądkowe. Doskonałe w tym przypadku będą takie zioła, jak mięta, rumianek, melisa, koper włoski, dziurawiec.

Nie zaszkodzi również mieć pod ręką środki na trawienie w postaci tabletek lub kropel.

Zadbaj o żołądek już dziś i ciesz się świąteczną atmosferą bez obaw, że znów dopadnie Cię niestrawność.


1 komentarz

  • Mnie pomogła Sylimaryna oraz mocny napar z mięty. Ja zazwyczaj nie objadam się, tylko tak reaguje na ciężkostrawne potrawy. Trzeba zachować umiar we wszystkim, a uniknie się tego okropnego uczucia 🙂

Zostaw komentarz