Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

plamy z czerwonrgo winaPlamy z czerwonego wina to prawdziwa udręka, gdyż nie usunie ich zwykły proszek. Pamiętajmy jednak, że nie ma jednego sposobu na usunięcie plam z czerwonego wina.  Metoda pozbycia się zabrudzenia zależna jest od rodzaju tkaniny, ale również od tego, czy plama jest świeża czy stara. Od dziś plamy z wina nie będą dla Ciebie problemem. Nasz poradnik domowy podpowie Ci, jak usunąć plamy z czerwonego wina.

Świeża plama z wina

Zaraz po zabrudzeniu tkaniny czerwonym winem posyp plamę solą tak,a by zakryła całkowicie zabrudzenie i wchłonęła wino. Ważne, aby nie dopuścić do wchłonięcia wina wgłąb tkaniny, gdyż wówczas sól może nie wystarczyć.  Świeżą plamę z czerwonego wina możesz usunąć polewając je białym winem lub szampanem,a  następnie uprać w pralce. Innym sposobem na czerwone wino jest polanie świeżej plamy odrobiną 2% wody utlenionej. Zrezygnujmy jednak z tego sposobu w przypadku tkanin delikatnych, gdyż możemy je łatwo uszkodzić.

Stara plama z wina

Stare, zeschnięte plamy z  czerwonego wina również są do usunięcia. Pamiętaj, aby nie prasować tkaniny z plamą, gdyż w ten sposób tylko utrwalimy zabrudzenie. Aby usunąć starą plamę, namocz tkaninę w roztworze 10% wody utlenionej lub sody oczyszczonej, a następnie wyprać. Na stare plamy stosuje się też płukankę z mydła i odrobiny amoniaku.
Kolorowe tkaniny można uratować z plam poprzez polanie je wrzątkiem lub gorącym mlekiem.

Tagi:
3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


osiem − = 4