Zdrowie i uroda

Kapsaicyna – ostra królowa

Napisany przez easylife

kapsaicyna właściwościKapsaicyna powszechnie znana jest jako składnik odpowiedzialny za pikantność papryki. Jednak związek ten ma również wiele innych zastosowań oraz właściwości. Dziś przyjrzymy się bliżej tej ostrej substancji i sprawdzimy, jaki wpływ ma na nasze zdrowie.

Co to jest kapsaicyna

Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do alkaloidów, który oddziałuje na błonę śluzową oraz receptory bólu znajdujące się w naszym organizmie. w ten sposób wywołuje piekące uczucie, które odczuwamy jako ostrość. Warto wiedzieć, iż kapsaicyna jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach oraz alkoholu. Zatem jeśli chcemy pozbyć się ostrego smaku, należy napić się lub zjeść coś, co zawiera tłuszcz roślinny lub alkohol. W żadnym wypadku nie popijajmy wodą, gdyż to tylko spotęguje uczucie pieczenia.

 Gdzie występuje kapsaicyna

Kapsaicynę możemy spotkać przede wszystkim w papryce odmian ostrych, pieprzu czarnym czy w kurkumie. Poziom kapsaicyny w danym składniku mierzy się za pomocą skali Scoville’a.

 Kapsaicyna- właściwości

Właściwości odchudzające – kapsaicyna znana jest ze swych właściwości wspomagających odchudzanie. Powoduje ona bowiem przyspieszenie metabolizmu, a w szczególności spalania tkanki tłuszczowej. Wykazuje ona również działanie hamujące apetyt poprzez stymulowanie hormonu tarczycy. Należy jednak spożywać ją z umiarem, gdyż w większych dawkach wykazuje właściwości toksyczne i może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Właściwości lecznicze – kapsaicyna ma szerokie zastosowanie w leczeniu bólu mięśni oraz stawów. Stosuje się ją wówczas zewnętrznie w postaci maści, plastrów a nawet sprayów. Najwięcej jednak kontrowersji kapsaicyna wywołuje swoimi właściwościami antynowotworowymi Jej zadaniem jest bowiem pobudzenie komórek rakowych do samozniszczenia. Ponadto związek ten stymuluje organizm do produkcji przeciwciał, dzięki czemu wzmacnia się odporność organizmu na infekcje, przeziębienia i grypę.

Rodzi się jednak pytanie: skoro kapsaicyna wykazuje działanie antynowotworowe to dlaczego dotąd nie jest powszechnie stosowana w leczeniu raka?

A co Wy sądzicie o kapsaicynie?

 

Zostaw komentarz