Zdrowie i uroda

Mleko roślinne – dla uczulonych na laktozę

Napisany przez easylife

Laktoza to cukier prosty występujący w mleku krowim. Uczulenie na nią jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych, dotykającą osób w każdym wieku. Wynika z niedoboru w organizmie laktazy – enzymu trawiącego laktozę. Niestrawiona laktoza fermentuje wówczas w jelicie grubym. Objawia się to biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha, kolkami i uczuciem przelewania w jamie brzusznej. Nietolerancja laktozy uniemożliwia spożywanie mleka krowiego. Jakie są dla niego alternatywy?

Mleko kokosowe

Zamienniki mleka krowiego to coraz bogatsza propozycja mlek roślinnych, z których każde wyróżnia się ciekawym smakiem i właściwościami odżywczymi. Jednym z najsmaczniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych mlek roślinnych, jest mleko kokosowe. Idealne do owsianek, deserów, zup i dań kuchni azjatyckiej, dzięki wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.

Mleko sojowe nie zawiera cholesterolu, obfituje natomiast w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C, K oraz kompleks witamin z grupy B, wapń i magnez, żelazo, fosfor, potas, sód, mangan i miedź,

 

 

Mleko sojowe

Mleko sojowe pozyskiwane jest z nasion soi, a jego zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Zawiera kwasy omega 3 i 6, fitoestrogeny oraz liczne minerały. Mleko sojowe zalecane jest dla osób chorujących na cukrzycę oraz dla kobiet w okresie menopauzalnym.

Należy pamiętać, że mleko sojowe także może uczulić, stąd konieczność obserwowania reakcji organizmu na jego spożycie.

 

Mleko ryżowe, owsiane i spółka

Na rynku dostępnych jest wiele innych mlek roślinnych – owsiane, ryżowe z komosy, konopne, z nerkowców. Istnieje również możliwość samodzielnego zrobienia mleka roślinnego, poprzez zblendowanie odpowiedniej ilości nasion i wody oraz odcedzenie. Każda z tych roślinnych opcji zawiera szereg aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Nie stanowią źródła cholesterolu, niezdrowego tłuszczu zwierzęcego i najczęściej nie powodują alergii, są więc bezpieczną alternatywą dla mleka krowiego.

Zostaw komentarz