Zdrowie i uroda

Moje dziecko cierpi na AZS

Napisany przez easylife

azsAZS to w ostatnich latach istna plaga, dotykająca już nie tylko dzieci, ale coraz częściej dorosłych. W skrócie atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu immunologicznym, polegającą na utracie naturalnej bariery ochronnej skóry, tzw. płaszcza lipidowego pod wpływem czynników środowiskowych, pokarmowych, czy środków chemicznych.  Dziś podpowiemy, jak na co dzień żyć z AZS, aby zminimalizować jego uciążliwe objawy.

AZS nieuleczalne?
Nie oszukujmy się. Choć w przypadku dzieci objawy AZS mijają z wiekiem, to jednak zdecydowana większość przypadków osób dorosłych, chorych na atopowe zapalenie skóry zmaga się z dolegliwościami przez całe życie.W pływ na to ma wiele czynników, które z wiekiem ciężko jest wykluczyć ze swojego życia.  Jedynie restrykcyjne przestrzeganie pewnych zasad, unikanie sytuacji nasilających objawy może pomóc. Jednak skóra atopowa niemal zawsze będzie uwrażliwiona i wymagająca specjalnego traktowania.

Przeczytaj o objawach atopowego zapalenia skóry: https://zycienaszczycie.pl/atopowe-zapalenie-skory-azs-objawy-i-leczenie/

W przypadku małych dzieci ważne jest, aby nie uciszać objawów sterydami, które zazwyczaj przepisze lekarz, a spojrzeć na problem w szerszej perspektywie i zmienić pewne nawyki zarówno u siebie, jak i dziecka. Zastosowanie się do poniższych zasad pozwoli Tobie i Twojemu dziecku na poprawę komfortu życia bez stosowania uciążliwych dla organizmu medykamentów, a jedynie drogą dyscypliny oraz naturalnych metod.

Dieta dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Podstawą jest odpowiednia dieta, wolna od substancji potencjalnie uczulających. Często testy skórne nie wykazują alergii na dany produkt, a po pewnym czasie sami zauważamy, że objawy AZS nasilają się po jego spożyciu.

Poniżej znajduje się lista produktów, które uczulają i które należy wykluczyć z diety dziecka chorego na AZS:

– wszelkie produkty z konserwantami (z torebek, w proszku, słodycze kupowane na wagę, soki z kartonów – mają dużo szkodliwych i alergennych barwników, ketchup, )

Warto sprawdzać etykiety i wykluczać produkty ze szkodliwymi dodatkami E. Koniecznie należy przeczytać, które z nich są szkodliwe dla dziecka:

Dodatki E – konserwanty
Dodatki E – barwniki
Dodatki E – przeciwutleniacze

– w przypadku nietolerancji kazeiny, czyli białka krowiego wykluczyć należy absolutnie wszystkie produkty pochodzenia krowiego, włącznie z cielęciną. Niestety nietolerancja białka krowiego wiąże się również z alergią krzyżową, więc dodatkowo należy ograniczyć / wyeliminować białko jaj, ryby, drób,
– wyeliminować gluten, czyli wszystkie pszenne produkty,
– mocno alergenne są: orzechy ziemne, czekolada, pomidory, cytrusy, owoce morza.

Najlepiej co jakiś czas zmieniać dziecku dietę, dodawać więcej jednego produktu,a eliminować inny i obserwować, czy i w jakim stopniu wpływa to na stan zdrowia naszej pociechy.

Co warto włączyć do diety

Istnieje pewna grupa produktów, które są bardzo pomocne w walce z objawami AZS oraz pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Poniżej kilka z nich, które należy włączyć do codziennego jadłospisu dziecka.

Oliwa z oliwek, olej lniany – nic innego jak bogactwo kwasów omega 3 i 6. Warto dziecko uczyć od małego i przyzwyczajać do smaku tego specyficznego tłuszczu. Można np. przyrządzać oliwy smakowe z dodatkiem ziół, czy mięty i skrapiać nimi ulubione grzanki.Poza tym olej lniany to świetny pomocnik w walce z alergiami, oczyszcza organizm, łagodzi objawy alergii. Ma specyficzny smak, dlatego na początek można  dodawać dziecku do zupy 1 łyżkę tego oleju, która będzie prawie niewyczuwalna.

Herbata z pokrzywy – oczyszcza organizm z toksyn, zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów.

Mielone siemię lniane – dodawane do zupy, jogurtu, czy innych płynnych pokarmów dostarczy cennych wartości odżywczych. Siemię lniane świetnie działa na układ pokarmowy, łagodzi dolegliwości żołądkowe, wzmacnia i chroni ściany żołądka.

 Gdy swędzi skóra

Gdy skóra swędzi, jest zaczerwieniona, opuchnięta lub ekstremalnie przesuszona należy mieć pod ręką kilka przydatnych akcesoriów i produktów, dzięki którym załagodzimy nieprzyjemne dolegliwości.

Siemię lniane – jak już wcześniej wspomnieliśmy, to istna skarbnica witamin i minerałów. Gdy na skórze pojawiają się zaczerwienienia i świąd, siemię lniane świetnie łagodzi te dolegliwości. Wystarczy w garnuszku zagotować kilka łyżek siemienia (w całości) aż utworzy się charakterystyczny „glut” i uzyskaną galaretą należy smarować chore miejsca.

Kąpiel w płatkach owsianych – należy zmielić 2 szklanki płatków owsianych, zalać gorącą wodą i następnie dodać to do kąpieli. Woda zrobi się mętna. W kąpieli trzeba siedzieć co najmniej pół godziny. Kąpiel w płatkach owsianych doskonale, i co ważne, w naturalny sposób łagodzi objawy świądu i dodatkowo nawilża skórę.

Kąpiel z sodą oczyszczoną –  do kąpieli należy dodać kilka łyżek sody. Taka kąpiel działa przeciwświądowo.

Kąpiel w krochmalu – taka kąpiel korzystnie działa w przypadku pojawienia się wysypki. Łagodzi świąd, zmniejsza krostki i wygładza skórę. Aby przygotować taką kąpiel należy rozpuścić w chłodnej wodzie 5 łyżek mąki ziemniaczanej, a następnie dolewać powoli mieszankę do 1l gorącej wody cały czas mieszając, aż uzyskamy jednolitą zawiesinę, którą następnie wlewamy do wanny. Należy pamiętać, aby po kąpieli dobrze nawilżyć skórę.

Jak pielęgnować skórę

Skóra atopowa wymaga specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji, gdyż stale narażona jest na przesuszenie, łuszczenie oraz inne dolegliwości.  Na rynku dostępnych jest wiele preparatów nawilżających, jednak tylko niektóre są odpowiednie dla skóry atopowej. Podstawą są bowiem emolienty, których zadaniem jest nawilżenie oraz zapobieganie odparowania wody ze skóry.

Wybierając kosmetyki na bazie emolientów kierujmy się przede wszystkim ich odpowiednim składem. Unikajmy szkodliwych dla skóry związków chemicznych, jak parabeny, czy PEG,  o których pisaliśmy w artykule: https://zycienaszczycie.pl/szkodliwe-skladniki-kosmetykow-ktorych-nalezy-unikac/

My jednak w szczególności zachęcamy do stosowania naturalnych kosmetyków, które często okazują się dużo skuteczniejsze.

Nasza naturalna pielęgnacja powinna uwzględniać:

  •  smarowanie ciała na co dzień olejem kokosowym, który doskonale nawilża i może być również stosowany w kulinariach,
  •  nawilżanie za pomocą naturalnego, nierafinowanego masła shea,
  •   stosowanie maści i żelu na bazie aloesu, który doskonale koi podrażnioną skórę,
  •   oczyszczanie skóry mleczkiem owsianym,
  •   używanie preparatów uzyskanych z rośliny o nazwie żyworódka pierzasta.

 Jak dbać o atopowca na co dzień

Oprócz diety i pielęgnacji warto pamiętać o innych czynnościach, które mogą okazać się zbawienne dla chorego:

1. Osuszanie powietrza w domu (szczególnie wiosną, późnym latem i jesienią, kiedy w powietrzu jest największe stężenie grzybów i pleśni, np. cladosporium i alternaria).

2. Odkurzanie, pranie bielizny i pościeli w wysokiej temperaturze (95 stopni Celsjusza), używanie proszków dla alergików (np. firmy Biały Jeleń, Lovella  lub płyn do płukania Dzidziuś).

3. Ozonowanie powietrza.To doskonały sposób, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju roztoczy i innych żyjących w pomieszczeniu organizmów. Należy jednak pamiętać, aby w czasie ozonowania nie przebywać w pomieszczeniu, a po zakończeniu czynności dokładnie je wywietrzyć.

4. Bawełniane ubrania. Skóra atopowa nie znosi sztucznych dodatków w tkaninach, dlatego najlepszym wyjściem jest zakup bielizny i innej odzieży na bawełny.

Jak widać AZS wymaga wielu wyrzeczeń, ale dzięki nim chory może normalnie żyć bez codziennych, niestety wyjątkowo dokuczliwych dolegliwości atopowych.

 

Antybakteryjny żel do rąk AXG – 500ml

Cena – 36,99zł

Środek w postaci żelu doskonale rozprowadza się na dłoni, jest wydajny i skutecznie usuwa szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych. Wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Nie wymaga użycia wody, dzięki czemu możemy go użyć w każdych warunkach.

1 komentarz

  • Nam alergolog w momencie kiedy stwierdził u dziecka atopowe zapalenie skóry powiedział że na początek wart byłoby zacząć od stsowania Latopicu- probiotyku dla alergików i właściwej pielęgnacji skóry, częstym nawilżaniu emolium. Faktycnie po kilku tygodniach skóra dziecka zrobiła się znacznie gładsza i wysypka niemal ustapiła

Zostaw komentarz