Styl życia

Pograjmy – coś, co nigdy się nie nudzi

Napisany przez easylife

Granie jest stare jak świat. Odkąd człowiek odkrył, że do życia potrzeba mu nie tylko spania, jedzenia i bezpieczeństwa ale też odrobiny rozrywki, zaczął wymyślać gry, dzięki którym czas płynął szybciej. Grano już w starożytności, grano niezależnie od szerokości geograficznej, kultury czy zwyczajów. Koniecznym elementem każdej gry są emocje, to one powodują, że dążymy do wygranej i chcemy uniknąć porażki. Gra to najlepszy sposób na urozmaicenie towarzyskiego spotkania, ale też pomysł na zabicie nudy gdy jesteśmy sami.

W czasach, gdy tyle czasu spędzamy w wirtualnej rzeczywistości, istota gry wcale się nie zmieniła, zmieniły się tylko narzędzia i możliwości. Pamiętamy czasy pierwszych gier telewizyjnych, kiedy monotonny odgłos odbijanej na ekranie tenisowej piłeczki towarzyszył niejednemu popołudniu w polskich domach. Z łezką w oku wspominamy też gry zaprojektowane na pierwsze komputery- dziś wspominając ich grafikę i techniczne możliwości, czujemy się wręcz rozbawieni.

Granie w sieci z jednej strony daje zupełnie nowe perspektywy, z drugiej często przenosi do komputera to, co doskonale znamy w wersji klasycznej. Technologia sprawia, że nabieramy innego rodzaju zręczności, co widać chociażby na przykładzie gier wymagających dobrej motoryki…nadgarstka.

Dzieci są doskonałym przykładem, jak innych ruchów i innych zdolności wymaga granie na ekranie komputera, tabletu czy smatfona. Najmłodsi doskonale sobie radzą z ekranami dotykowymi, które są dla nich czymś zupełnie naturalnym, starsi potrzebują na początku chwili, by nabrać wprawy.

Jednak te zabawy, które znamy z reala w ich klasycznej wersji, w sieci nadal wymagają tych samych cech: refleksu, inteligencji, umiejętności strategicznego planowania i przewidywania. Tak jest z grami logicznymi, łamigłówkami, zabawami w Scrabble i kartami. Niezależnie czy spędzamy czas na Poker Stars, czy układamy pasjansa albo walczymy z cięciem-gięciem słów- nadal musimy angażować swoją inteligencję, a często też wiedzę, by zrobić to, co w grze najważniejsze: wygrać.

Zostaw komentarz