Zdrowie i uroda

Potas – właściwości oraz skutki niedoboru

potas właściwości
Napisany przez easylife

Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: ciągłe bóle głowy, problemy ze snem, podenerwowanie – może to oznaczać, że w organizmie brakuje potasu. Jest to pierwiastek, który ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Potas – właściwości

Potas, obok sodu i chloru jest jednym z podstawowych elektrolitów, który znajduje się w komórkach naszego organizmu. Minerały te rozpuszczają się we wszystkich płynach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych, a ich zadaniem jest wytwarzanie ładunków elektrycznych. Potas bierze też udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, reguluje gospodarkę wodną organizmu, pomaga kontrolować pracę i skurcze mięśni, regulować pH wewnątrzkomórkowe, utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i pobudza wydzielanie insuliny.

Pokarmy bogate w potas

Potas jest pierwiastkiem, który możemy znaleźć w owocach, warzywach i mięsie. Najwięcej potasu znajduje się w suszonych owocach, takich jak figi, morele, jabłka, czy rodzynki. Bogate w potas są pomidory i przetwory zrobione na ich bazie. Jeśli chodzi o owoce, to bogate w ten pierwiastek są: awokado, banan, kiwi, owoce cytrusowe. Do warzyw, w których można znaleźć potas można zaliczyć: ziemniaki, zielone warzywa liściaste i seler.


Czym grozi niedobór potasu?

Niedobór potasu w organizmie nazywany jest hipokaliemią. Najczęściej niedobory tego pierwiastka występują u osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, a przyczyną tego jest stosowanie leków moczopędnych i nasercowych. Farmaceutyki wykorzystywane do leczenia tych chorób powodują zwiększenie wydalania potasu wraz z moczem, dlatego też stosując tego typu lekarstwa powinno się regularnie kontrolować ilość pierwiastka w surowicy. Do niedoborów potasu może też dochodzić u osób, które przeszły intensywne biegunki lub wymioty.

Jakie są objawy niedoboru potasu?

Jeśli w naszym organizmie będzie znajdowało się zbyt mało tego pierwiastka to będziemy odczuwać ogólne osłabienie i silne zmęczenie, apatię i nadmierną senność, które wiążą się z upośledzeniem funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór potasu wpływa negatywnie na pracę mięśnia sercowego i powoduje zaburzenia w jego funkcjonowaniu.


Początkowo zmniejsza się kurczliwość serca, następnie powstaje arytmia, a ostatecznie może dojść do zatrzymania pracy tego mięśnia. Zbyt mała ilość potasu w organizmie zaburza funkcjonowanie mięśni szkieletowych i gładkich. Początkowo mięśnie te stają się słabsze, a ostatecznie może skończyć się zniesieniem skurczu. Zaniepokoić nas powinny samoistne drżenia i skurcze mięśni, gdyż są to pierwsze objawy niedoborów potasu.



1 komentarz

  • a czy potasu jest więcej w świezych pomidorach czy przetworzonych? bo np. likopenu jest więcej w przetworach 🙂

Zostaw komentarz