Styl życia

Jak pokonać stres

stres
Napisany przez easylife

stresDla wielu z nas jest dodatkowym napędem do działania i najlepszym motywatorem, na innych działa paraliżująco, odbierając całkowicie zdolność logicznego myślenia. Stres towarzyszy nam przez całe życie. Już niemal od dziecka większość z nas wiedziała, czym jest stres. Pierwszy dzień w szkole, egzamin, trudny sprawdzian, matura, czy obrona pracy dyplomowej , a także rozmowa kwalifikacyjna, czy nawet trudne sytuacje w pracy sprawiają, że jesteśmy zestresowani.  

Z psychologicznego punktu widzenia stres jest reakcją zachodzącą w wyniku zaburzenia równowagi między naszymi możliwościami a zastaną, najczęściej nieoczekiwaną i nieplanowaną sytuacją. Gdy występuje na umiarkowanym poziomie, może mieć dobroczynny wpływ na nasz rozwój psychiczny, jednak długotrwale występujący może powodować poważne zaburzenia. Prowadzące do nerwicy.

Jak radzić sobie ze stresem?

Niestety nie ma jednej recepty na stres, gdyż każdy doświadcza go w inny sposób oraz w różnym natężeniu. Ponadto radzenie sobie ze stresem zależy w dużej mierze od naszego charakteru, wytrzymałości psychicznej oraz motywacji. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy załagodzić stres w rożnych sytuacjach.

1.Skoncentruj się

Główną przyczyną stresu jest chęć wykonywania kilku rzeczy jednocześnie, przez co nasze myśli zaprzątnięte są różnymi, często nie związanymi ze sobą sprawami. Wskutek tego nie potrafimy skupić się na jednym zadaniu i wykonać go w sposób prawidłowy, tylko rozpoczynamy każde z zdań, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż żadne z nich nie zostanie wykonane prawidłowo. Ustal sobie plan działania, zaplanuj czas na każde zadanie i wykonaj je od początku do końca. Wtedy będziesz mieć poczucie, że wszystko zostanie zrobione w terminie.

2. Deleguj zadania

Z pewnością często myślisz o sobie, że Ty zrobisz wszystko najlepiej i z trwogą myślisz o tym, aby komuś powierzyć wykonanie Twojego zadania. Niestety przez takie myślenie bierzesz na siebie zbyt dużo obowiązków, których nie fizycznie nie jesteś w stanie wykonać. Naucz się delegować zadania, zaufaj innym, proś o pomoc i dziel się zadaniami. Na początku może być to trudne, ale pomyśl sobie, ile dzięki temu zyskasz czasu i ile nerwów oszczędzisz.

3.Znajdź czas na przerwę

Jeśli odczuwasz stres z powodu natłoku obowiązków, niewywiązania się z poleceń przełożonego, czy nieuchronnie zbliżających się tzw. deadline’ów zrób sobie kilka minut przerwy i odetchnij. Przestań myśleć o sytuacji, która wywołała stres, a spróbuj wizualizować sobie przyjemne chwile, zadowolenie z wykonanego zadania, czy znalezienia rozwiązania problemu.

4. Oddzielaj życie prywatne od zawodowego

Nie przynoś problemów z pracy do domu. Nie obarczaj domowników sprawami, o których oni nie mają pojęcia. Dom to miejsce,w którym masz się czuć dobrze i które daje Ci bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Jeśli w domu będziesz zadręczać się problemami związanymi z pracą, stres będzie towarzyszył Ci na każdym kroku, a Twoje samopoczucie będzie spadać.

5.Doraźna pomoc

Jeśli odczuwasz bardzo duży stres przed ważnym wydarzeniem, sięgnij po herbatkę z melisy, która nieco ukoi Twoje nerwy. Zjedz również produkty bogate w magnez, który obniża stres i uspokaja. Na co dzień warto stosować suplementy diety łagodzące stres i usuwające zmęczenie.


Jakie witaminy i minerały są najlepsze na stres?

Witaminy z grupy B, gdyż mają duży wpływ na nastrój. Ich brak może wiązać się z podwyższoną wrażliwością na sytuacje stresowe. Pomagają w metabolizmie neurotoksyn, które mają związek z występowaniem niepokoju.

Witamina B1 łagodzi poczucie dezorientacji.

Witamina B3 ma pozytywny wpływ na łagodzenie lęków, bezsenności oraz depresji.

Witamina B5 uczestniczy w produkcji hormonów łagodzących stres.

A witamina B12 pomaga produkować substancje w mózgu, które powodują poczucie szczęścia.
Witamina C jest ważnym składnikiem w regulacji wydzielania kortyzolu, hormonu, który jest produkowany przez nadnercza. Zalecana dzienna porcja witaminy C to 60 mg. Jednak w czasie zwiększonego stresu można przyjmować większe jej dawki.
Witamina E, wraz z witaminami B i C, regeneruje i chroni system nerwowy oraz układ odpornościowy. Przy niedoborze witaminy E, organizm jest bardziej podatny na wystąpienie depresji. Nadmiar kortyzolu może doprowadzić do uszkodzeń neuronów i nowotworu, lecz organizm jest chroniony przed takimi uszkodzeniami właśnie dzięki witaminie E.
Witamina D – badania wykazały, że niedobór witaminy D wzmaga stres. Udowodniono również, że niedobór tek witaminy wiąże się z wystąpieniem obniżonego nastroju oraz depresji.
Wapń zaś pozytywnie wpływa na procesy relaksacyjne w organizmie.
Niedobór magnezu prowadzi do nadmiernej reakcji stresowej, ponieważ powoduje wzrost poziomu adrenaliny.
Cynk również wpływa na nasz nastrój, a jego brak może powodować apatię i senność. Przewlekły niedobór tego pierwiastka, może powodować stany lękowe.
Niedobór takich mikroelementów jak żelazo i potas, także ma wpływ na wystąpienie depresji i zmęczenia.