Styl życia

Świąteczny zawrót głowy, czyli jak nie dać się ponieść bożonarodzeniowej gorączce

Napisany przez easylife
https://moneysmart.co.za

W święta niejednemu z nas puszczają nerwy, choć powinien być to czas radosny i spędzony w gronie najbliższych, to w praktyce pełen jest wrzawy, krzyków i nieprzewidzianych niespodzianek. Jak tego wszystkiego uniknąć i w końcu cieszyć się świętami spędzonymi w ciepłej rodzinnej atmosferze.

Tajemnica stoickiego spokoju w czasie bożonarodzeniowej gorączki tkwi w dobrej organizacji czasu i zdrowym rozsądku. Boże Narodzenie nie powinno być kulinarnym wyścigiem z czasem czy bieganiną za prezentami. To kwestie drugorzędne, ważne by   priorytetem była tu rodzina. Najbardziej wystawne święta nie zdają egzaminu, gdy towarzyszy im poirytowanie i zdenerwowanie.

 Organizacja czasu

By nie zatracić się w świątecznym ferworze należy pamiętać o tym, by dobrze zorganizować swój czas przeznaczony na świąteczne przygotowania. Jeszcze kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem powinniśmy ustalić plan działania, sporządzić spis potrzebnych produktów na święta, spis potraw, a także warto ustalić swój budżet. To, co jest możliwe warto zrobić dużo wcześniej, przykładem jest tu zakup prezentów. Jeśli kupisz je już w listopadzie unikniesz zatłoczonych centrów handlowych, masz czas na zmianę decyzji a co najważniejsze nie nadwyrężysz kondycji swojego portfela.

Kuchenne priorytety

Unikaj kuchennych rewolucji. Dwanaście potraw to nie lada zadanie, a przecież na wigilijnej kolacji nie koniec. Wielu z nas przyrządza dodatkowo sałatki, mięsa czy ciasta.

W tym przypadku należy postawić na bardziej wykwintne propozycje, a wypieki warto światecznie udekorować. Polecamy blog z doskonałymi przepisami na ciasta świąteczne: http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy-boze-narodzenie

Wiele produktów możesz przygotować wcześniej. Warto przyrządzić część potraw jeszcze długo przed świętami. Pierogi z kapustą i grzybami można przygotować jeszcze w listopadzie i je zamrozić. Zakwas na barszcz czerwony zrób już cztery dni przed świętami. Jeśli decydujesz się na upieczenie piernika pomyśl na początku grudnia. Piernikowe ciasteczka wieszane na choinkę z czasem zyskują na swoim smaku i aromacie, a wszystko to dzięki przyprawom korzennym. Co do karpia, pośpiech nie jest wskazany, ryba powinna być świeża i jędrna.

Warto również poszukać w sieci ciekawych i prostych pomysłów na dania wigilijne. Jeśli to nasz debiut w wigilijnym gotowaniu to z pewnością pomocne okażą się przepisy sprawdzone przez innych użytkowników. Warto zajrzeć na:http://www.winiary.pl/kat.aspx/886/wigilia

Pomoc domowników

Najważniejsze, by wszystkich obowiązków nie zostawiać na własnej głowie. Wychodzenie z założenia, że Ty zrobisz to najlepiej, może prowadzić do błędnego koła. Narastające zdenerwowanie, brak czasu i znikome zainteresowanie domowników może prowadzić do nie lada frustracji. Dlatego pamiętaj – każdemu domownikowi powinno zostać przydzielone konkretne zadanie. Oczywiście, niektóre czynności możecie wykonywać razem – ubieranie choinki czy pieczenie ciast spaja więzi rodzinne. Dobrze by wszyscy w tym czasie czuli się potrzebni.

Zadbaj o przyjazną atmosferę

Niezwykle istotne jest, by przedświąteczne przygotowania przebiegały w ciepłej i radosnej atmosferze. Nie wprowadzaj zdenerwowania. Pamiętaj zły humor się udziela! Naburmuszenie i niezadowoleni domownicy nie przyspieszą wykonania świątecznego planu. Powstałe napięcia warto na bieżąco redukować. Uśmiech jest niezawodną metodą zjednywania sobie sympatii innych, a muzyka łagodzi obyczaje. Słuchając ulubionej świątecznej składanki szybko pozbędziemy się zdenerwowania i wprowadzimy przyjazny nastrój.

Świąteczne porządki

O świątecznych porządkach warto pomyśleć długo przed świętami. Pranie dywanów czy mycie okien czy kaloryferów to czasochłonne czynności. Należy zaplanować je dużo wcześniej i włączyć do współpracy dzieci czy męża. Poza tym sporządzenie listy porządków, których musisz się podjąć pomoże w systematyzacji pracy, co więcej stanowi gwarancję, że o niczym nie zapomnisz.

Nie daj się zwariować!

Pamiętaj, że święta są autoteliczne. Meritum nie stanowią tu nerwowe przygotowania, stres i krzyki. Nie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Ważne jest wspólne biesiadowanie i rozmowy w rodzinnym gronie. Jeśli czegoś nie zdążysz posprzątać, pierogi się rozgotują a na dywan wyleje się czerwone wino to jeszcze nie powód do zmartwień. Tak czy siak święta się odbędą, ale od Twojego nastawienia zależy w jakiej atmosferze będą przebiegać

Zostaw komentarz