Zdrowie i uroda

Szkodliwe składniki kosmetyków, których należy unikać!

Napisany przez easylife

kosmetykiStosowane na co dzień kosmetyki mają za zadanie dbać o naszą higienę, pielęgnować ciało, działać regenerująco, kojąco ,a także łagodzić różnego rodzaju dolegliwości. Natłuszczanie skóry po kąpieli, stosowanie antyperspirantu, mycie włosów to dla nas codzienność. Wydawać by się mogło, że taka pielęgnacja to czysta korzyść dla naszego ciała, jednak czy wiemy, co kryją w sobie nasze kosmetyki? Dziś chcemy zwrócić uwagę na kilka składników występujących w kosmetykach, których bezwzględnie należy unikać.

Wpływ związków chemicznych w kosmetykach na nasz organizm

Wiele z kosmetyków dostępnych na rynku jest przesycona związkami chemicznymi, które mogą wywoływać działania niepożądane na nasz organizm. Do najczęściej spotykanych zaliczamy rożnego rodzaju problemów skórnych: wyprysków, trądzikowych stanów zapalnych, atopowego zapalenia skóry, jak również wypadanie włosów, zmiany hormonalne, a w przypadku stosowania przez kobiety w ciągu – przenikania toksyn poprzez krew do płodu. Niektóre objawy mogą wystąpić po dłuższym czasie stosowania preparatu, jednak mogą też trwać bardzo długo. W przypadku wystąpienia niepożądanych reakcji należy natychmiast odstawić kosmetyk, a w przypadku ostrej reakcji udać się do dermatologa.

Co na etykiecie piszczy

Kupując kosmetyk przeważnie kierujemy się jego właściwościami, być może do ich nabycia zachęcają nas reklamy oraz opinia innych osób. Zwykle nie zwracamy jednak uwagi na skład preparatu, który przeważnie jest pełen enigmatycznych, nic nam nie mówiących nazw. Co tak naprawdę one oznaczają i których z nich unikać?

Parabeny(estry kwasu parahydroksybenzoesowego PHB – metyl-, etyl-, propyl-, izopropyl- ,izobutyl-, benzyl- )

Należą do grupy składników konserwujących, są one pochodną ropy naftowej. Skutkiem ubocznym ich stosowania w kosmetykach może być podrażnienie skóry, świąd, zaczerwienienie, pokrzywka, wyprysk. Mogą wywoływać również różnego rodzaju dermatozy, szczególnie powinny ich unikać osoby z atopowym zapaleniem skóry.

Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea – potocznie zwany mocznikiem

Są to związki chemiczne stosowane w kosmetykach jako konserwanty. Są one, zaraz po parabenach, najczęściej stosowanymi środkami konserwującymi w kosmetykach. Związki te są pochodnymi formaldehydu. Mogą wywoływać silne reakcje alergiczne takie jak kontaktowe zapalenie skóry, a głównie: przesuszenie i łuszczenie skóry, pieczenie i świąd, pokrzywka, zakażenie ropnymi bakteriami.

Glikol polietylenowy (PEG) i glikol polipropylenowy (PPG)

Stosowane w kosmetykach w formie emulgatora. PEG powstaje jednak na bazie bardzo trującego gazu o nazwie Ethylenoxid. Mają działanie rakotwórcze, zwiększają przepuszczalność naszych tkanek, przez co do skóry przedostaje się więcej szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Do związków PEG oraz PPG, oprócz tych, które posiadają takowy przedrostek, zaliczamy takie związki, jak:

Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Copolymer
– Aluminium Chlorochydrate
– Aluminium Chlorochydrex
– Ammonium Laureth Sulfate
– Ceteareth
– Ceteth-1, -20
– Disodium Laureth Sulfosuccinate
– Glycereth-7
– Glycereth-7 Benzoate
– Glycereth-5 Lactate
– Glycereth-26 Phosphate
– Glyceteth-20 Stearate
– Glycereth-7 Triacetate
– Laureth-2, -3, -4, -7
– Laureth-5 Carboxylic Acid
– Laureth-8-Phosphate
– Lauryl Methyl Gluceth-10 Hydroxypropyldimonium Chloride
– Magnesium Laureth Sulfate = Magnesium Laureth-8 Sulfate
– Magnesium Oleth Sulfate
– Methyl Gluceth-10 i -20
– Myreth-4
– Myreth-3 Myristate
– Oleth-4
– Oleth-3 Phosphate
– Poloxamer 124, 184, 188, 407
– Poloxamine,Polysorbate 20, 60, 80
– Sodium Myreth Sulfate,Steareth-2, -21 i inne liczby
– Trideceth-12 i inne liczby
– Triceteareth-4 Phosphate
– Trilaureth-4 Phosphate

Formaldehyd, aldehyd mrówkowy

To związek chemiczny, który w warunkach normalnych ma postać bezbarwnego gazu gryzącego, silnie trującego oraz rakotwórczego. W takiej postaci formaldehyd w kosmetykach nie występuje, natomiast stosowana jest jego „oczyszczona” forma, która jest niestety nietrwała, przez co prowadzi do uwalniania trujących związków. W związku z tym mogą zachodzić silne reakcje alergiczne, podrażnienie skóry.

Powyższa lista to jedynie garstka przykładów związków szkodliwych dla naszego organizmu, a obecnych w wielu kosmetykach. Warto zatem dokładnie czytać opakowania produktów kosmetycznych i wybierać te, które mają jak najkrótszy skład, a przede wszystkim nie zawierają wyżej wymienonych związków.

 

Zostaw komentarz