Zdrowie i uroda

To może być alergia na pleśnie!

co na katar
Napisany przez easylife

Późne lato i jesień to doskonały czas dla rozwoju grzybów i pleśni w naszym otoczeniu.  Ich obecność  wywołuje szereg dolegliwości zdrowotnych,  zwłaszcza w przypadku alergików.  Często  jednak zdarza się, że za  takie objawy jak kichanie, katar, zapalenie gardła i krtani, duszności, czy wszelkiego typu choroby skórne obwiniamy jesienne przeziębienie, a w rzeczywistości są one spowodowane właśnie przez grzyby i pleśnie. Sprawdź, co należy wiedzieć o grzybach i pleśniach oraz jak się przed nimi chronić.

Występowanie pleśni

Grzyby występują niemal wszędzie, zarówno w naszym otoczeniu, jak i wewnątrz naszego organizmu.  Natomiast pleśnie, czyli nic innego jak rodzaj grzybów, są właśnie odpowiedzialne za wiele jesiennych dolegliwości. Ich zarodniki unoszą się bowiem w powietrzu i docierają do naszego organizmu drogą wziewną.

Pleśnie uwielbiają środowisko wilgotne, szczególnie to o charakterze organicznym. Na ich działanie możemy się narazić podczas spaceru do lasu, czy parku, gdzie opadają liście (pleśnie również zalegają na korze drzew oraz w glebie). Możemy paść ich ofiarą nie wychodząc z domu, gdyż dostają się one prze otwarte okna, kanały wentylacyjne, klimatyzację. Pleśnie występują w pomieszczeniach wilgotnych, na elementach drewnianych w naszych mieszkaniach,  na starych książkach, zeszytach, na wilgotnych ściereczkach oraz w kurzu.

Objawy alergii na pleśń

Uczulony na pleśń organizm, w kontakcie z alergenem uruchamia reakcje obronne układu immunologicznego, których rezultatem są charakterystyczne objawy, takie jak:

  • kaszel
  • katar
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu
  • reakcje skórne
  • swędzenie gardła

Jak uchronić się przed działaniem pleśni

Ochrona przed pleśniami powinna stanowić stały element naszego życia szczególnie w szczycie sezonu ich występowania. Warto pamiętać o tym, że na pleśnie narażone są również nasze dzieci, które przecież bawią się w parku, buszując po suchych liściach, czy wchodząc na drzewa.Jeśli my lub ktoś z naszej rodziny cierpi na alergię na pleśnie, należy z dużą dyscypliną oraz rzetelnością podejść do tematu unikania zagrożenia ich zarodnikami.

Oto kilka najważniejszych elementów, o których musimy pamiętać, aby chronić się przed działaniem pleśni:

– unikaj przebywania na terenach o dużej wilgotności (lasy, parki, okolice stawów itp.),
–  wietrz pomieszczenia i zadbaj o ich niską wilgotność, zwłaszcza w kuchni i łazience,
–  używaj osuszaczy powietrza w pomieszczeniach narażonych na obecność pleśni,
–  dbaj o to, aby podłoga, wanna, kabina prysznicowa, wnętrze pralki w łazience były zawsze suche,
– dbaj o czystość w lodówce wyrzucając wszelkie nadpsute, przeterminowane produkty,
– pieczywo przechowuj w suchym miejscu

Dodatkowo, jeśli mamy zdiagnozowaną alergię na pleśnie, warto wykluczyć z diety wszelkie sery pleśniowe, ale również kiszonki w postaci kapusty, ogórków itp. Również należy zrezygnować ze spożywania grzybów oraz suszonych owoców. Należy także usunąć kwiaty doniczkowe oraz ze szczególną uwagą odkurzać pomieszczenia, aby pozbyć się roztoczy oraz pleśni.

O autorze

easylife

Zostaw komentarz