Zdrowie i uroda

To może być alergia na pleśnie!

co na katar
Napisany przez easylife

Późne lato i jesień to doskonały czas dla rozwoju grzybów i pleśni w naszym otoczeniu.  Ich obecność  wywołuje szereg dolegliwości zdrowotnych,  zwłaszcza w przypadku alergików.  Często  jednak zdarza się, że za  takie objawy jak kichanie, katar, zapalenie gardła i krtani, duszności, czy wszelkiego typu choroby skórne obwiniamy jesienne przeziębienie, a w rzeczywistości są one spowodowane właśnie przez grzyby i pleśnie. Sprawdź, co należy wiedzieć o grzybach i pleśniach oraz jak się przed nimi chronić.

Występowanie pleśni

Grzyby występują niemal wszędzie, zarówno w naszym otoczeniu, jak i wewnątrz naszego organizmu.  Natomiast pleśnie, czyli nic innego jak rodzaj grzybów, są właśnie odpowiedzialne za wiele jesiennych dolegliwości. Ich zarodniki unoszą się bowiem w powietrzu i docierają do naszego organizmu drogą wziewną.

Pleśnie uwielbiają środowisko wilgotne, szczególnie to o charakterze organicznym. Na ich działanie możemy się narazić podczas spaceru do lasu, czy parku, gdzie opadają liście (pleśnie również zalegają na korze drzew oraz w glebie). Możemy paść ich ofiarą nie wychodząc z domu, gdyż dostają się one prze otwarte okna, kanały wentylacyjne, klimatyzację. Pleśnie występują w pomieszczeniach wilgotnych, na elementach drewnianych w naszych mieszkaniach,  na starych książkach, zeszytach, na wilgotnych ściereczkach oraz w kurzu.

Objawy alergii na pleśń

Uczulony na pleśń organizm, w kontakcie z alergenem uruchamia reakcje obronne układu immunologicznego, których rezultatem są charakterystyczne objawy, takie jak:

  • kaszel
  • katar
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu
  • reakcje skórne
  • swędzenie gardła

Jak uchronić się przed działaniem pleśni

Ochrona przed pleśniami powinna stanowić stały element naszego życia szczególnie w szczycie sezonu ich występowania. Warto pamiętać o tym, że na pleśnie narażone są również nasze dzieci, które przecież bawią się w parku, buszując po suchych liściach, czy wchodząc na drzewa.Jeśli my lub ktoś z naszej rodziny cierpi na alergię na pleśnie, należy z dużą dyscypliną oraz rzetelnością podejść do tematu unikania zagrożenia ich zarodnikami.

Oto kilka najważniejszych elementów, o których musimy pamiętać, aby chronić się przed działaniem pleśni:

– unikaj przebywania na terenach o dużej wilgotności (lasy, parki, okolice stawów itp.),
–  wietrz pomieszczenia i zadbaj o ich niską wilgotność, zwłaszcza w kuchni i łazience,
–  używaj osuszaczy powietrza w pomieszczeniach narażonych na obecność pleśni,
–  dbaj o to, aby podłoga, wanna, kabina prysznicowa, wnętrze pralki w łazience były zawsze suche,
– dbaj o czystość w lodówce wyrzucając wszelkie nadpsute, przeterminowane produkty,
– pieczywo przechowuj w suchym miejscu

Dodatkowo, jeśli mamy zdiagnozowaną alergię na pleśnie, warto wykluczyć z diety wszelkie sery pleśniowe, ale również kiszonki w postaci kapusty, ogórków itp. Również należy zrezygnować ze spożywania grzybów oraz suszonych owoców. Należy także usunąć kwiaty doniczkowe oraz ze szczególną uwagą odkurzać pomieszczenia, aby pozbyć się roztoczy oraz pleśni.

Zostaw komentarz