Zdrowie i uroda

Za co kochamy kapustę?

kapusta
Napisany przez easylife

kapustaKapusta – głowa pusta? Wcale nie, bo kapuściana głowa jest pełna witamin i mikroelementów, bardzo ważnych dla naszego zdrowia! A przy tym ma tylko 40 kcal w 100 g. Oczywiście – bez kalorycznych dodatków.

         Kapusta to prawdziwy skarbiec: ma tyle witaminy C, ile cytryna, 10 000 j.m. wit. A/100g oraz niemal komplet witamin z grupy B; na dodatek można w niej znaleźć rzadkie i cenne witaminy E i K. Zawiera także wyjątkowo dużo mikro- i makroelementów: prócz wapnia i potasu – także rzadki arsen, który w minimalnych dawkach jest konieczny dla zdrowia. Obecność kapusty w diecie wpływa pozytywnie na cerę, paznokcie i włosy oraz stan naszych nerwów, bo jest w niej sporo naturalnych związków siarki i magnezu.

Już od starożytności w literaturze opisywano właściwości lecznicze kapusty. Leczono nią nie tylko dolegliwości żołądkowe, lecz także rwę kulszową i żylaki, a syropem z kapusty – kaszel. Dzisiejsza medycyna zaleca schłodzone liście kapusty, stosowane w postaci okładów na piersi – takie zabiegi przynoszą ulgę młodym mamom w początkowym okresie karmienia. Lekarze i dietetycy podkreślają także lecznicze właściwości soku z kiszonej kapusty.

Głąby kapuściane to doskonała, chrupiąca przekąska dla dzieci – i wyjątkowo zdrowa, bo głąb zawiera dwa razy więcej wit. C niż liście. Głąb można ścierać do surówek lub jeść pokrojony na kawałki czy słupki (solo lub z dipem).

Surową kapustę z lekkimi dodatkami (np. octem winnym lub sokiem z cytryny) zaleca się w dietach wyszczuplających, bo jest niskokaloryczna, a zarazem bardzo sycąca (40 kcal/100g). Dostarcza przy tym organizmowi wielu niezbędnych witamin i soli mineralnych w łatwo przyswajalnej postaci.

Kiszona kapusta jest cennym źródłem witaminy C oraz naturalnych substancji bakteriobójczych. Wzbogaca naszą florę jelitową w bakterie kwasu mlekowego. Najzdrowsza jest oczywiście jadana w surówkach, nie poddana obróbce termicznej. Sok z kiszonej kapusty doskonale oczyszcza przewód pokarmowy, usprawniając wchłanianie substancji odżywczych i redukując niebezpieczne procesy gnilne. Sok z kiszonej kapusty polecany jest przy zatruciach pokarmowych oraz… jako antidotum na tzw. kaca (należy wypić szklankę soku na czczo, po alkoholowej nocy).

Surowa i kiszona kapusta są łatwiej strawne, niż dania z kapusty gotowanej. Ilość kapusty (także surowej i kiszonej) w diecie powinny ograniczyć osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym czy wątrobą oraz chorzy na serce. Gotowana lub duszona kapusta, zwłaszcza z dodatkiem tłuszczu i mięsa, jest smaczna i sycąca, ale trudniej strawna. Dlatego do potraw z kapusty dodaje się najczęściej kminku (w ziarnach lub mielonego) oraz innych ziół i przypraw pobudzających pracę przewodu pokarmowego: majeranku, tymianku, pieprzu, ziela angielskiego. Kiszona kapusta, poddana obróbce termicznej, nie traci zbyt wielu cennych właściwości zdrowotnych, zyskuje natomiast walory smakowe. Przyrządzone z niej dania są lżejsze, niż dania z kapusty surowej.

Zostaw komentarz