Zdrowie i uroda

Zasady bezpiecznego opalania

Napisany przez easylife

opalanieTegoroczna zima niejednej osobie dała się we znaki.  Dlatego teraz pragniemy maksymalnie wykorzystać słońce, co często kończy się nierozsądnym opalaniem.  Promienie słoneczne mają dobry wpływ na nasze zdrowie pod warunkiem, iż zachowamy umiar. Ich nadmiar może mieć bardzo złe skutki, o których dziś chcemy Wam więcej napisać.

Promieniowanie UVA i UVB

Promieniowanie UVA to inaczej promieniowanie długie, którego długość waha się pomiędzy 320 a 400 nm. Promienie te przenikają przez szyby, a także stymulują opalanie naszej skóry poprzez zwiększenie produkcji melaniny. Zbyt długie narażenie skóry na działanie UVA może spowodować pojawienie się rumienia,a  także negatywnie wpływa na stan skóry powodując jej szybsze starzenie.

Z kolei promienie UVB docierają do ziemi w zakresie pomiędzy 280 a 320 nm i są odpowiedzialne za powstawanie silnego rumienia. Do naszej skóry trafiają przez wodę oraz szkło kwarcowe. Warto wiedzieć, iż mała dawka tych promieni jest niezbędna do produkcji  w naszym organizmie witaminy D, natomiast w przypadku ich nadmiaru możemy narazić się na poparzenie słoneczne. Ponadto promienie te zwiększają ryzyko raka skóry zaćmy.

Proces powstawania opalenizny
Opalenizna to nic innego jak przebarwienie  powstał w wyniku hiperpigmentacji.  Po dwóch godzinach ekspozycji na promienie UVB  na naszej skórze pojawia się rumień, a po około dobie  osiąga on swoje  najmocniejsze natężenie. Rumień znika po około 2 dniach, natomiast po 4 dniach nasza skóra ulega przebarwieniu.  Dzieje się tak dlatego, że promienie UV stymulują wydzielanie  melaniny. Z kolei pod wpływem promieni UVA nasza skóra szybciej, bo po kilkunastu godzinach, przebarwia się, jednak nie powoduje pojawienia się rumienia. Przebarwienie to po krótkim czasie jednak znika.

Zasady bezpiecznego opalania

Aby nie narazić naszej skóry oraz tkanek na zniszczenie warto zawsze pamiętać o kilku arcyważnych zasadach, dzięki którym nasze opalanie będzie bezpieczne, a opalenizna  estetyczna. Oto one:

  1. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach między 11 a 15.
  2. Zawsze używaj nakrycia głowy, aby uchronić się przed udarem.
  3. Zawsze stosuj kremy z filtrami ochronnymi.
  4. Smaruj się preparatem ochronnym co najmniej na 15 minut przed wyjściem na słońce.
  5. Szczególnie chroń skórę twarzy, uszu, karku, głowy, pleców i ramion.
  6. Pamiętaj, aby po kąpieli w wodzie nanieść preparat ochronny ponownie, nawet, jeśli jest on wodoodporny.
  7. Nawilżaj skórę po opalaniu oraz w jego trakcie.

Pamiętajmy, że pod wpływem nadmiaru promieni słonecznych w naszym roganizmie powstają wolne rodniki.  Aby się przed nimi bronić należy dostarczyć organizmowi antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy , które znajdziemy przede wszystkim w  warzywach i owocach.

Zostaw komentarz