Zdrowie i uroda

Dzięki USG Dopplera wykryjesz zmiany w żyłach i tętnicach

urzadzenie_usg
Napisany przez easylife

Krążąca w naszym organizmie krew dociera do wszystkich komórek ciała i zaopatruje je nie tylko w składniki odżywcze, ale także w tlen. Wobec tego przeszkody, które napotyka na drodze – takie jak niedrożność żył czy tętnic – mogą mieć groźne dla zdrowia, a nawet życia, skutki. Wykrycie tych potencjalnych zagrożeń jest niezwykle istotne. Umożliwiają je kluczowe w diagnostyce schorzeń układu krążenia – aparaty USG Doppler.

Serce i naczynia krwionośne to kluczowe elementy w transportowaniu krwi w organizmie. Pojawienie się przeszkód w naczyniach krwionośnych – takich jak np. ich zwężenie wskutek odkładania się blaszki miażdżycowej lub zakrzepy, które mogą zablokować tętnice – może prowadzić do groźnych w skutkach schorzeń takich jak np. zawał serca, udar mózgu czy zatorowość płucna. By tego uniknąć kluczowe jest jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości. Jak można zidentyfikować zmiany?

Sprzęt USG kluczowy w wykrywaniu zmian w żyłach i tętnicach

USG Dopplera wykonuje się m.in. przy zaburzeniach krążenia i objawach neurologicznych mogących wskazywać na niedokrwienie. Znajduje także zastosowanie w przypadku podejrzenia przetok naczyniowych, a także po przeszczepach i przy tętniakach aorty.

Badanie ma na celu m.in. wykrycie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują w krew mózg, rozpoznanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych oraz badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy.

Aparaty USG pozwalają także na ocenę ukrwienia niektórych narządów i – dzięki temu – wykrycie guzów nowotworowych. Co więcej, USG dopplerowskie jest również wykorzystywane w położnictwie, gdzie – dzięki ocenie przepływu krwi przez tętnicę pępowinową – pozwala przewidzieć niektóre powikłania zagrażające prawidłowemu rozwojowi ciąży. Przykładowy sprzęt USG znajdziesz na stronie: philips.pl/healthcare/resources/landing/usg-demo

Lekarz przeprowadzający badanie widzi, w których miejscach krew przepływa wolniej, a w których szybciej, gdzie może się cofać. Potrafi także zmierzyć przepływ krwi przez naczynia i w ten sposób uzyskać informację o przekroju oraz wydolności tętnic i żył. To z kolei umożliwia wykrycie zakrzepicy lub miażdżycy.

Jak przebiega badanie USG Dopplera?

Do USG Dopplera nie trzeba się specjalnie przygotowywać – jest ono badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, trwającym kilkanaście minut.

Lekarz nakłada na badane miejsce żel wspomagający przenikanie ultradźwięków i ułatwiający przesuwanie głowicy. USG Dopplera przypomina zwykłe USG jednak towarzyszy mu efekt dźwiękowy w formie przetworzonego przez komputer szumu krwi przepływającej przez naczynia. Dla lekarza zakłócenia te są istotne i stanowią dodatkową informację. Wynik badania – w którym lekarz opisuje wszelkie zmiany, określa ich wielkość i kształt – dostępny jest od razu po badaniu.

Zostaw komentarz