Dom i wnętrze

Jak oszczędzać prąd na co dzień

Napisany przez easylife

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w naszym domu to nie tylko ukłon w stronę ekologii, ale również oszczędność naszych pieniędzy. W dzisiejszych czasach prąd to główne źródło zasilania większości urządzeń i sprzętów w naszym mieszkaniu. Często jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak korzystać z danych sprzętów, przez co niepotrzebnie zużywamy energie elektryczną. Jeśli nie wiecie, jak  zmniejszyć rachunki za prąd, koniecznie przeczytajcie nasze praktyczne wskazówki. Dziś podpowiemy Wam, jak oszczędzać energię i tym samym ograniczyć wydatki na prąd.

 

Oświetlenie

Najprostszą i najczęściej słyszaną poradą na oszczędzanie prądu z oświetlenia jest zakup żarówek energooszczędnych. Jest to oczywiście dobry wybór, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na działaniu proekologicznym. Jednak żarówki tego typu są dużo droższe niż te tradycyjne, dlatego ich zakup zwraca się nam po ok. 10 latach przy korzystaniu z nich w warunkach domowych. Jeśli nie zdecydujemy się na wymianę żarówek, warto pamiętać,aby:

  • zapalać światło wyłącznie w pomieszczeniach, w których aktualnie przebywamy
  • gasić wszystkie światła , jeśli wychodzimy z domu
  • w ciągu dnia korzystajmy z dziennego,naturalnego oświetlenia
  • wykorzystujmy mechanizmy regulacji natężenia światła (ściemniacze) oraz zdalne czujniki ruchu i wyłączniki światła.
  • do oświetlenia dekoracyjnego stosujmy żarówki LED-owe o małej mocy.

Sprzęt RTV

Telewizor, komputer, radio to urządzenia, które praktycznie w każdym domu włączane są codziennie. Często też telewizor jest używany niemal nieustannie, zarówno w dzień, jak i w nocy. Podobnie jest z komputerem stacjonarnym lub, coraz częściej, laptopem, które „towarzyszą” nam przez większą część doby. Aby zmniejszyć zużycie prądu należy:

  • wyłączać komputer po zakończonej pracy, a także wówczas, gdy nie będziesz z niego korzystać przez dłużej niż 15 minut,
  • nie zostawiać włączonego telewizora „w tle”, jeśli nie oglądamy w telewizji nic konkretnego,
  • jeśli lubimy zasypiać przy włączonym odbiorniku, pamiętajmy o nastawieniu automatycznego wyłączenia po określonym czasie,
  • urządzenia używane sporadycznie, jak drukarka, faks, skaner, konsola do gry, czy odtwarzacz wideo powinny być całkowicie wyłączone z zasilania, jeśli ich nie używamy.
  • Jeśli opuszczasz mieszkanie na dłużej niż 1 dobę, wyłączaj wszystkie urządzenia z kontaktu. Wbrew pozorom funkcja czuwania stand-by zużywa w ciągu roku dużo energii.

Urządzenia AGD

Lodówka to prawdziwy pożeracz prądu. Jest to urządzenie, które czerpie prąd non stop, przez 24 godziny na dobę. Warto pamiętać, iż lodówki starszej generacji zużywają prawie dziesięciokrotnie więcej energii niż te nowsze, oznaczane klasa A-A++.

Warto zatem zdecydować się na zakup nowej lodówki, gdyż inwestycja ta zwróci nam się w przeciągu kilku lat, natomiast urządzenie takie posłuży nam dużo więcej.

Należy również pamiętać o tym, aby:

  • nie chować do lodówki produktów ciepłych, gdyż lodówka będzie potrzebowała większej ilości energii na schłodzenie ich do odpowiedniej temperatury,
  • produkty zamrożone rozmrażać w lodówce, gdyż wykorzystają one wyższą temperaturę panująca w lodówce do rozmrożenia, a sama lodówka zużyje wówczas mniej energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury,
  • nie trzymaj jedzenia w lodówce w naczyniach metalowych, gdyż lodówka będzie potrzebowała więcej energii na ich schodzenie,
  • nie trzymać niepotrzebnie otwartych drzwi do lodówki

Zmywarka

Zmywarka to urządzenie bardzo podnoszące komfort życia zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny. Kupując nową zmywarkę wybierajmy włącznie te w klasie energooszczędnej. Warto jednak pamiętać, iż nieumiejętne z niej korzystanie może narazić nas na duże koszty energetyczne. Ponadto korzystając ze zmywarki oszczędzamy również wodę, gdyż urządzenie to pobiera dużo jej mniej w porównaniu do ręcznego mycia naczyń.

  • Jeśli na co dzień do mycia naczyń używasz zmywarki,pamiętaj, aby:
  • włączać ją dopiero wówczas,gdy będzie zapełniona brudnymi naczyniami w 100%
  • ustawiać programy ekonomicznego zmywania w przypadku naczyń mniej brudnych
  • nie umieszczaj w zmywarce naczyń, których brud jest trudny do wyczyszczenia i po wyjęciu z urządzenia będzie wymagał ponownego mycia

Pralka

Podobnie jak w przypadku lodówki, czy zmywarki, powinna posiadać klasę A – A++.Pralka nowszej generacji powinna mieć funkcję automatycznego ważenia ilości prania i dostosowania odpowiedniej ilości wody . Ważne jest również, aby miała ona funkcję tzw. prania ekonomicznego, czyli programów szybkiego prania w przypadku rzeczy o małym zabrudzeniu.

Podczas używania pralki pamiętaj, aby włączać ja wówczas, gdy bęben będzie wystarczająco zapełniony. Segreguj pranie pod kątem stopnia zabrudzenia, aby dobrać odpowiedni program prania.

Pozostałe urządzenia

Oprócz powyżej opisanych urządzeń zasilanych energią elektryczną, większość z nas korzysta jednak z wielu innych. Coraz częściej kuchnie wyposażone są w kuchenki elektryczne,w przypadku których również warto pomyśleć nad oszczędnościami. Pamiętajmy zatem, aby wodę lub inne płyny, które chcemy doprowadzić do zagotowania przykryć pokrywką, dzięki czemu nie będziemy niepotrzebnie marnować ciepła. Warto wiedzieć, że woda posolona gotuje się dłużej, dlatego dodatek ten dodawajmy już po doprowadzeniu cieczy do pożądanej temperatury. Gotujmy posiłki przy użyciu małej ilości wody,natomiast po osiągnięciu temperatury wrzenia wody zmniejszmy regulację grzania.

Piekarnik elektryczny potrafi również zużyć spora ilość prądu. Jeśli Twój sprzęt posiada funkcję termoobiegu, wykorzystuj ją, gdyż dzięki temu piekarnik szybko się nagrzewa. Podczas pieczenia nie otwieraj drzwiczek, aby nie narażać piekarnika na niepotrzebną utratę ciepła. Wyłącz piekarnik na kilka minut przed końcem planowanego pieczenia i nie wyjmuj z niego potrawy przez ten czas. Temperatura nie zdąży się obniżyć, a Ty zaoszczędzisz prąd i uzyskasz pożądany efekt pieczenia.

W przypadku odkurzacza ważne jest, aby regularnie wymieniać filtr. Zanieczyszczania na nim sprawiają, że odkurzacz ma słabsze ssanie, a więc musi zużyć więcej energii, aby wykonać swoją pracę. Odkurzać należy powoli, gdyż dzięki temu dokładniej oczyścimy powierzchnię z brudu.

Jak widzimy jest wiele sposobów na oszczędność energii w naszym codziennym życiu. Wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków, a będziemy cieszyć się niższymi rachunkami za energię elektryczną i tym samym wykażemy się proekologicznością.

2 komentarze

  • To się tak wydaje, że raz czy dwa się zostawi włączone światło na dłużej itp. a le w ciągu roku naprawdę się tego nazbiera.

  • Fajny artykuł 🙂 Nie pomyslałbym, aby wyłącząc sprzęty z kontaktu. Zawsze myślałem, że stand-by to właśnie oszczędność.
    Niestety przy wieloosobowej rodzinie trudno oszzcędzać prąd. Chodzenie i gaszenie świateł po każdym jest dość uciążliwe, a niestety wiele sprzetów „chodzi” non stop.

Zostaw komentarz