Trendy Zdrowie i uroda

Olej lniany – właściwości i zastosowanie

olej lniany
Napisany przez easylife

olej lnianyO dobroczynnych właściwościach olejów roślinnych  słyszymy od dawna. Lekarze i dietetycy namawiają, aby zastępować nimi niezdrowe tłuszcze zwierzęce, które podwyższają poziom złego cholesterolu w naszym organizmie. Większość z nas na stałe włącza do diety zdrową oliwę z oliwek, jednak warto wiedzieć, iż oprócz niej, na rynku mamy dużo większy wybór zdrowych tłuszczów roślinnych Dziś chcemy Wam opowiedzieć o oleju lnianym i jego cudownych właściwościach.

Olej lniany

Olej lniany znany był ze swych właściwości już w starożytności. Stosowny był w celu wzmocnienia organizmu, ale także jako doskonała pomoc w dbaniu o urodę.

Pełnowartościowy olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno lnu zwyczajnego. Ma barwę żółtą i charakteryzuje się dość intensywnym zapachem oraz lekko orzechowym smakiem.

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

Głównym atutem oleju lnianego jest bogactwo niezwykle cennych dla nas nienasyconych kwasów tłuszczowych, a właściwie prawidłowa proporcja kwasów omega 3 do 6. Ponadto zawiera cenny dla zdrowia kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz szereg witamin i minerałów.

Do najważniejszych właściwości zdrowotnych oleju lnianego zaliczamy:

  •  utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w naszym organizmie,
  •   zmniejszanie ryzyka nadciśnienia , miażdżycy oraz chorób serca,
  •   poprawa pamięci oraz wsparcie przy schorzeniach mózgu,
  •   poprawa widzenia,
  •   zapobieganie drętwieniu i mrowieniu kończyn,
  •   spowolnienie procesów chorób: Alzheimera oraz Parkinsona,
  •   zapobieganie chorobom nowotworowym.

Olej lniany dla urody

Olej lniany doskonale sprawdza się jako wsparcie w pielęgnacji i dbaniu o urodę. Zawarte w nim lignany wspierają odchudzanie i pomagają utrzymać prawidłową wagę. Spożywając olej lniany regulujemy gospodarkę węglowodanową oraz przyspieszamy metabolizm, dzięki czemu pożywienie  przekształcane jest w energię zamiast w tłuszcz.

Olej lniany świetnie wpływa na stan naszej skóry, nawilżając ją od wewnątrz. Poprawia jej elastyczność oraz przyspiesza regenerację naskórka. Świetnie chroni również przed działaniem promieni UV, opóźnia procesy starzenia się skóry oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Warto również stosować olej lniany, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w celu poprawy stanu włosów.

Olej lniany jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

 Stosowanie i przechowywanie oleju lnianego

Pamiętajmy, żeby oleju lnianego nie używać do smażenia. W wysokiej temperaturze tracie on bowiem swoje cenne właściwości. Olej ten świetnie sprawdzi się natomiast na zimno jako dodatek do sałatek, ale również jako alternatywa dla masła i margaryny do smarowania pieczywa.

Olej lniany należy przechowywać w chłodnym miejscu,  w ciemnej butelce, aby zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem światła.

Bez wątpienia olej lniany to prawdziwe złoto dla naszego zdrowia i urody. Wybierajmy olej lniany ten najwyższej jakości, tłoczony na zimno i cieszmy się jego zdrowotnymi właściwościami na co dzień.

3 komentarze

  • Ja od jakiegoś czasu stosuję ten olej lniany. Na początku nie umiałam się przekonać do smaku „rybnego”, ale teraz już go nawet lubię 🙂

Zostaw komentarz