Zdrowie i uroda

Rzeżucha – właściwości dla zdrowia i urody

Napisany przez easylife

cuckooflower-272965_640Rzeżucha, roślina zazwyczaj kojarzona z okresem świąt Wielkanocnych, to doskonałe źródło zdrowia, a przy tym jest bardzo prosta w uprawie. Dziś poświęcimy jej nieco więcej uwagi i jednocześnie zachęcimy Cię do jej spożywania na co dzień.

Rzeżucha – pochodzenie

Rzeżucha (Cardamine), inaczej pieprzyca siewna, należy do rodziny kapustowatych, a swoje korzenie ma w północnej Afryce oraz południowej Azji. Warto wiedzieć, iż popularna była już w starożytności, kiedy to odrywano jej właściwości pobudzające oraz dobroczynny wpływ na urodę.Do Polski natomiast trafiła w XV w, a jej główne zastosowanie związane było właśnie ze świętami Wielkanocnymi.

Rzeżucha – witaminy i minerały

Rzeżucha ma dość wyrazisty, ostry smak i jest nieocenioną skarbnicą witamin i minerałów. Stanowi bowiem doskonałe bogactwo witaminy A, B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego, witaminy C i K. Natomiast jeśli chodzi o minerały zawarte w rzeżusze to wymienić należy: żelazo, fosfor, magnez, jod, siarkę, chrom, mangan, miedź.
Wartość odżywcza w 100g rzeżuchy:
Kalorie: 32kcal / 132kJ
Białko: 2,60 g
Tłuszcze 0,7g
Węglowodany: 5,5g
błonnik pokarmowy: 1,1g

Właściwości rzeżuchy

Czas przejść do najważniejszej kwestii, a mianowicie do właściwości tej pysznej roślinki.  Warto zatem pamiętać, że rzeżucha:
  • wzmacnia odporność,
  • przeciwdziała osteoporozie,
  • łagodzi dolegliwości reumatyczne,
  • zapobiega anemii,
  • wspomaga prawidłową pracę trzustki
  • obniża poziom cukru we krwi
  • pomaga pozbyć się pasożytów jelit,
  • leczy owrzodzenia skóry,
  • pomaga zdezynfekować jamę ustną oraz przewód pokarmowy,
  • pomaga w leczeniu dolegliwości nerek – działa moczopędnie,
  • oczyszcza krew

Rzeżucha dla urody

Wielką zaletą spożywania rzeżuchy jest fakt, iż doskonale wpływa ona na naszą urodę. Dzięki zawartości siarki rzeżucha poprawia stan naszych włosów, skóry oraz paznokci.Spożywanie rzeżuchy nie tylko wzmacnia włosy, ale również zapobiega ich wypadaniu. Ponadto uważa się, że sok z rzeżuchy ma działanie wybielające na piegi oraz inne przebarwienia skóry.Dzięki właściwościom oczyszczającym krew wspomaga również leczenie trądziku, łojotoku oraz innych dolegliwości skórnych.

Jak posadzić rzeżuchę

Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta  i doskonale udaje się w warunkach domowych. Można to zrobić w następujący sposób:
1. Kup nasiona rzeżuchy w papierowym opakowaniu.
2. Przygotuj płaski pojemnik, talerzyk i wyłóż go ligniną lub watą. Zwilż całość, ale nie dopuść do tego, by woda w naczyniu stała.
3. Rozsyp równomiernie nasiona rzeżuchy, nie za gęsto, by nie nachodziły zbytnio na siebie.
4. Postaw tackę z rzeżuchą w ciepłym miejscu i podlewaj codziennie, przez około 2 dni aż nasiona zakiełkują. Możesz przyspieszyć trochę ten proces, jeśli owiniesz talerzyk workiem, co podniesie temperaturę wewnątrz.Pamiętaj tylko, aby zrobić w folii kilka dziurek, co zapobiegnie powstaniu pleśni.
5. Gdy nasiona puszczą kiełki, można ściągnąć folię i pozostawić rzeżuchę, aby swobodnie rosła. Potrwa to około 4-5 dni.

Rzeżucha na Wielkanoc

Rzeżucha to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Pięknie prezentuje się na wielkanocnym stole, w towarzystwie pisanek i baranka. Aby pięknie nam wyrosła, należy posiać ją około 5-6 dni przed świętami. Warto wykorzystać do tego celu ozdobne naczynia lub przezroczyste miseczki, a jeśli takich nie mamy, wystarczy taki pojemnik, który następnie będziemy mogli umieścić w wiklinowym koszyczku.
W czasie świąt wykorzystajmy rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych dań. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie jajek, sosów, a także jako „zielenina” na kanapki.

 

Zostaw komentarz