Kulinaria

Szparagi – bogactwo zdrowia i smaku

Napisany przez easylife

Podobno znali je już starożytni Egipcjanie, a już na pewno antyczni Grecy i Rzymianie, którzy stosowali je początkowo głównie w celach leczniczych. Nazwa szparagi wywodzi się od greckiego słowa „asparagus” czyli młody pęd. Do innych państw Europy roślina ta docierała stopniowo, jednak wiadomo, że w XVII wieku warzywo to było już powszechnie znane i uprawiane we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a trochę później w Holandii. Obecnie do największych producentów szparagów należą Włochy, Holandia, Japonia, Stany Zjednoczone
i Tajwan.

Szparagi – pochodzenie

Szparagi osiągają wysokość ok. 25 centymetrów, najsmaczniejsze  i najdelikatniejsze w smaku są ich czubki. Istnieją szparagi białe, fioletowe i zielone. Te pierwsze są najczęściej spotykane, uprawiane są w Polsce i w Niemczech. Fioletowe są najbardziej unikalne, uprawia je się głównie we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych.

Kupując szparagi należy zwrócić uwagę czy są soczyste i czy nie mają zdrewniałych końcówek. Soczystość sprawdzamy wbijając paznokieć na wysokości ok. 2 cm od dołu warzywa,  miejsce to powinno być wilgotne. Dla pewności można też sprawdzić czy szparagi „grają”, w tym celu należy wziąć pęczek i pokręcić nim w dłoniach –  muszą wydawać charakterystyczny, gwiżdżący dźwięk. Powinny też się łatwo łamać.

Przygotowywanie szparagów

 

Białe szparagi należy obierać jak najcieniej za pomocą obieraczki do warzyw. Bardzo istotnie jest by omijać główki i obierać je z góry na dół. Zielonych i fioletowych szparagów się nie obiera, należy tylko odciąć łuski na łodygach. Jednak w każdym przypadku trzeba odciąć zdrewniałe końcówki.



Ze względu na to, że szparagi miękną od głowy, gotuje się je w wysokim garnku, uważając by ich główki wystawały ponad linię wody. By ich smak był bardziej intensywny można gotować je wraz z tym co pozostało po ich obraniu, czyli w tzw. złomie. Szparagi gotujemy bardzo krótko, zielone ok. 8 minut, a białe 10. Później zostawiamy je na chwilę w wodzie do której dodajemy łyżkę masła. Szparagi można też przygotować na parze.

Szparagi doskonale sprawdzają się jako przystawka, obiad czy kolacja. Pasują m.in. do szynki, grzybów, ciasta francuskiego. Można je zapiekać pod beszamelem, dodawać do sałatek, lub po prostu podawać z masłem i prażoną bułką tartą.

Przechowywanie szparagów

 

Szparagi by zachowały świeżość należy zawinąć w mokry ręcznik i wstawić do lodówki. Jeżeli chcesz zamrozić szparagi, najpierw je umyj, następnie przytnij ich końcówki. Szparagi można mrozić w całości lub pocięte na kawałeczki. Następnie należy je sparzyć we wrzącej wodzie około 1 – 2 minuty i ostudzić je w lodowatej wodzie. Tak przygotowane szparagi dobrze osusz i włóż do plastikowych torebek izolacyjnych lub pojemników, starając się usunąć nadmiar powietrza.

 

Szparagi – właściwości zdrowotne

Szparagi są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. W szczególności witaminy K i kwasu foliowego. Zawierają witaminy B, B2, B6, witaminę C, a także sole potasowe, wapń, sód, magnez, fosfor, fluor, żelazo. Wpływają regulująco na układ trawienny.



Zostaw komentarz