Zdrowie i uroda

Uwaga kleszcze!

Napisany przez easylife

Kleszcze to prawdziwa zmora każdego, kto uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, na łonie natury, w pobliżu drzew, głównie . To właśnie tam jest ich największe siedlisko.Warto wiedzieć, że kleszcze mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, dlatego jeśli zauważymy w skórze kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Dziś podzielimy się z Wami kilkoma przydatnymi na temat kleszczy:zagrożeń, jakie niosą, sposobów ochrony przed nimi oraz metod usuwania ich ze skóry.

Kleszcze – niebezpieczne pajęczaki

Kleszcze są pajęczakami  wielkości kilku milimetrów, które po napełnieniu się krwią swojej ofiary, mogą powiększyć swój rozmiar kilkakrotnie, nawet do wielkości ziarnka groszku.

Kleszcze rozmnażają się w wysokiej temperaturze, a ich okres rozrodczy odbywa się na przełomie marca i kwietnia, a kończy się w okolicach listopada.

Te uciążliwe pasożyty występują głównie na terenach mocno zalesionych, łąkach, parkach, ale również na miejskich osiedlach oraz w ogródkach. Przemieszczają się po ziemi lub po trawie, a swoje ofiary identyfikują po temperaturze, obecności dwutlenku węgla, a także zapachu. Reagują również na kwas masłowy, amoniak, czy cień.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Kleszcze, mimo swych niemal mikroskopijnej wielkości mogą przenosić wiele groźnych dla naszego zdrowia chorób. Mogą bowiem przenosić bakterie, pierwotniaki,a  także wirusy. Do najgroźniejszych z nich należy borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza – choroba wywołana bakterią Borrelia burgdorferi, która atakuje wiele narządów wewnętrznym, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący pojawiający się  na naszym ciele w miejscu ukąszenia kleszcza. W początkowym stadium jest to zaczerwienienie  w postaci okręgu z jasnym środkiem. Stopniowo rumień się powiększa i mogą towarzyszyć mu inne objawy, jak gorączka, ból, rozbicie (często mylone z grypą). W przypadku wystąpienia objawów boreliozy należy szybko podjąć  leczenie, gdyż w przeciwnym razie dolegliwości mogą się przekształcić w bolesną i uciążliwą chorobę układu nerwowo-stawowego i krwionośnego.

Kleszczowe zapalenie mózgu – choroba środkowego układu nerwowego wywołana wirusem z rodziny Flaviviridae. Jej objawy są łudząco podobne do tych występujących w przypadku zwykłego przeziębienia: bóle głowy, stawów i mięśni, gorączka, osłabienie i uczucie rozbicia W kolejnej fazie choroby mogą wystąpić nudności i omdlenia, charakterystyczne są również reakcje ze strony układu nerwowego.  W razie wystąpienia tego typu objawów po ukąszeniu kleszcza należy jak najszybciej zgłosić się na leczenie.

Jak uchronić się przed kleszczami

W sezonie letnim, zwłaszcza, gdy zamieszkujemy tereny zielone, powinniśmy szczególnie uważać na kleszcze. Należy pamiętać, aby:

-wybierając się na spacer do lasu czy parku ubierać długie spodnie oraz bluzy, najlepiej ze sztucznego materiału,
– po powrocie do domu obejrzeć dokładnie każdy fragment swojego ciała,
– przed wyjściem na spacer spryskać ciało specjalnymi sprayami chroniącymi przed kleszczami,
– chronić również swoje psy i koty, zakładając im obroże przeciwko kleszczom.


Jak usunąć kleszcza

Może się jednak zdarzyć, iż mimo naszej ostrożności znajdziemy na swoim ciele kleszcza, który na dobre wbił się ju w skórę. Należy go jak najszybciej usunąć, aby nie dopuścić do zakażenia. Najlepiej udać się bezpośrednio do lekarza, który w  sposób bezpieczny wyjmie kleszcza, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy to zrobić samodzielnie. Poniżej podpowiadamy, jak wyjąć kleszcza w bezpieczny sposób:

  1. Usuwanie kleszcza pęsetą – należy to robić ostrożnie, aby nie dopuścić do zgniecenia, czy rozerwania kleszcza. Należy chwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry, a  następnie zdecydowanym ruchem  go wyrwać.Miejsce po ukłuciu, a także pęsetę należy przemyć spirytusem.
  2. Usuwanie kleszcza za pomocą nitki – z nitki należy zrobić małą pętelkę i założyć ją na kleszcza. Zdecydowanym ruchem pociągnąć podobnie, jak w przypadku użycia pęsety.

 Czego nie wolno robić podczas usuwania kleszcza:
– smarować go tłuszczem, mydłem lub chemikaliami, gdyż kleszcz może wówczas zwymiotować wstrzykując niebezpieczne związki do naszego krwiobiegu,
– wyrywać kleszcza rękami, gdyż w ten sposób możemy go zgnieść lub oderwać tylko jego część,
– pozostawiać w ciele części kleszcza, która oderwała się w czasie jego usuwania ze skóry.



1 komentarz

  • U mnie akurat pies w ubiegłym roku złapał babeszjozę i ledwie się wykaraskał, ale teraz już od kiedy się sezon tylko zaczął to mu aplikuję fiprex i już praktycznie nic nie znosi na sierści, a wcześniej to po kilka było po jednym spacerze czasem.

Zostaw komentarz