Zdrowie i uroda

Zmarszczki – jak sobie z nimi poradzić?

zmarszczki
Napisany przez easylife

Zmarszczki to objaw starzenia się skóry. Pojawiają się z wiekiem u każdego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zwłaszcza panie, mają problem z zaakceptowaniem tego stanu rzeczy. Są one w stanie zrobić na prawdę wiele, byleby tylko choć odrobinę opóźnić pojawienie się kolejnej zmarszczki pod oczami. Wśród popularnych metod walki ze zmarszczkami znajdują się chociażby liczne kremy czy zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Cechują się bardzo zróżnicowaną skutecznością. Pojawia się także pytanie o to, jak pozbyć się zmarszczek domowymi sposobami? Czy jest to w ogóle możliwe? I przede wszystkim, jaki wpływ na pojawianie się zmarszczek ma codzienna dieta?

Dlaczego pojawiają się zmarszczki?

Głównym, choć nie jedynym powodem powstawania zmarszczek są procesy starzenia zachodzące w skórze. Wśród innych czynników można wymienić chociażby ekspozycję cery na szkodliwe działanie promieni słonecznych, niewłaściwą dietę, zaniedbanie profilaktyki czy też stosowanie używek, takich jak alkohol oraz papierosy.

Ochrona przed słońcem

Jedną z rzeczy, którą na pewno może zrobić każdy, jest odpowiednia ochrona skóry przed słońcem. Promieniowanie słoneczne jest bowiem szkodliwe – przyspiesza proces starzenia się skóry, co sprawia, że zmarszczki pojawiają się szybciej. Warto pamiętać o tym, aby skórę chronić przed słońcem przez cały rok. Promienie słoneczne mogą być w zimie tak samo niebezpieczne jak latem. Sposobów jest kilka. Jednym z nich jest stosowanie kremów z filtrem. Drugim, ochrona twarzy przy pomocy chociażby kapelusza z szerokim rondem.

Skuteczna dieta przeciw zmarszczkom

Innym, bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas walki ze zmarszczkami jest odpowiednia dieta. Ważne jednak, aby pomyśleć o niej zawczasu, jeszcze na długo przed tym, zanim na cerze zaczną pojawiać się pierwsze wgłębienia. Gdy zmarszczki już się pojawią, może się bowiem okazać że jest za późno, aby je zniwelować wyłącznie przy pomocy zmiany trybu i sposobu odżywiania. Należy także zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednia dieta nie jest w stanie zupełnie zahamować procesów starzenia się skóry, może jednak znacznie je opóźnić i sprawić, że powstające zmarszczki będą płytsze, a przez to mniej zauważalne. W codziennej diecie powinny się znaleźć przede wszystkim produkty bogate w całe spektrum witamin. Niezmierne ważne, dla prawidłowej gospodarki hormonalnej w organizmie i dla odpowiedniej produkcji kolagenu, są między innymi witaminy A, C oraz E. Trzeba także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – picie około dwóch litrów wody każdego dnia, to absolutne minimum.

Jak usunąć zmarszczki bez zabiegu?

Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi kosmetyczne, których celem ma być usunięcie zmarszczek. Nie zawsze są one skuteczne, a są przede wszystkim drogie. Podobnie jest z popularnymi kremami na zmarszczki. Ich minusem jest to, że działają od zewnątrz, a w tym przypadku niezbędne jest działanie od środka. Z tego też względu warto zadbać o to, by już za młodu skóra była odpowiednio odżywiona.

 

Zostaw komentarz