Zdrowie i uroda

Pomidory – filar zdrowej diety

Napisany przez easylife

pomidor - właściwości zdrowotnePomidory są jednymi z najczęściej spożywanych warzyw w naszym kraju. Jesteśmy również jednym z ich głównych eksporterów na świecie. Do Europy przypłynęły wraz z wyprawą Kolumba pod koniec XV wieku. Początkowo uważane za roślinę trującą, były hodowane jako element ozdobny w domu. Polacy zawdzięczają ich znajomość królowej Bonie, która przywiozła je z włoskiej ziemi wraz z innymi warzywami.

 Czerwony czarodziej

Swój intensywny kolor pomidory zawdzięczają likopenowi – naturalnemu barwnikowi. Ma on bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem, który spowalnia proces starzenia się naszego organizmu. Kolejnym atutem tego składnika jest fakt, że zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Co ciekawe, o wiele więcej likopenu znajduje się w przetworach z pomidorów, np. w przecierze lub koncentracie, a także ketchupie. W tym przypadku, na skutek przeróbki termicznej bądź chemicznej, jest on o wiele łatwiej przyswajalny dla organizmu, niż ten pochodzący z surowego pomidora.

Suszone pomidory

 Wydawać by się mogło, że przetwarzanie surowych warzyw pozbawia je zdrowotnych właściwości. W przypadku pomidorów dzieje się wręcz przeciwnie. Otóż okazuje się, że suszone pomidory maja działanie przeciwnowotworowe oraz zawierają spore ilości likopenu oraz witaminy C.

Kupując suszone pomidory warto wybierać te z naturalnych upraw, które gwarantują, iż warzywa te dojrzewały na słońcu. Suszone pomidory pasują niemal do każdej potrawy. Można je dodawać do sałatek, sosów, pizzy lub spożywać na zwykłej kanapce.

Dieta pomidorowa

Surowy pomidor jest bardzo niskokalorycznym produktem, dlatego jest polecany dla osób, które chcą przejść na dietę. Warzywo to posiada średnio tylko 15kcal, co zawdzięcza przede wszystkim temu, że w 90% składa się z wody. Ponadto, doskonale komponuje się daniami mięsnymi, rybnymi i wegetariańskimi. Pomidor jest bogaty w różne witaminy, w tym witaminę K, C, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Czerwone warzywo jest również źródłem sodu, potasu, magnezu, wapnia, manganu, żelaza, miedzi, cynku, fosforu, fluoru, jodu oraz karotenu. Jeden malutki pomidorek, a tyle korzyści!

Zawartość likopenu w:

100 g świeżego pomidora – 7-20 mg
100 g pasty pomidorowej – 5,4 – 150mg
100 g  ketchupu – 9,9 – 14,3 mg
100 g suszonych pomidorów – 90-100mg

 Pomidor – właściwości dla zdrowia

To czerwone soczyste warzywo, oprócz swych walorów smakowych, ma również wiele właściwości prozdrowotnych, np.:
– zapobiega zawałom oraz powstawaniu miażdżycy,
– wzmacnia odporność,
– poprawia trawienie.
– działa korzystnie na skórę, zapobiega procesom starzenia,
– ma działanie moczopędne,
– chroni przed nowotworami,
– reguluje prace układu nerwowego.

 Różne odmiany pomidorów

W zależności pochodzenia i pory roku, możemy spotkać się z różnymi odmianami tego przepysznego warzywa. Pomidory mogą mieć różne kolory, wielkość (od maleńkich koktajlowych, aż po wielkie malinówki), kształty i oczywiście smak. Przechodząc obok straganu, nikt im się nie oprze. Pomidory są świetnym dodatkiem do zup, kremów i sałatek. Na świecie wykorzystywany jest m.in. w orientalnej potrawie chutney, węgierskim leczo czy sosie do pizzy. Pomidor świetnie łączy się z takimi ziołami jak bazylia, oregano i rozmaryn. W Polsce popularny jest również sok pomidorowy, będący najpopularniejszym sokiem warzywnym na rynku.

Wraz z nadejściem wiosny, warto włączyć do swojej diety kolorowe warzywa. Wśród nich koniecznie powinien znaleźć się pomidor. Im bardziej czerwony, aromatyczny, tym więcej czasu spędził na słońcu, dzięki czemu jest aromatyczny i bogaty w większą ilość składników odżywczych. Przed sezonem spożywajmy go w postaci przetworzonej (suszone pomidory, przeciery pomidorowe, soki), natomiast w sezonie wybierajmy świeże i dojrzałe warzywa.

1 komentarz

  • Ciekawy wpis, ogólnie się z Tobą zgadzam, jednak w kilku kwestiach bym polemizowała.
    Z pewnością Twój blog zasługuje na szacunek.

    Z pewnością tu wrócę.

Zostaw komentarz