Zdrowie i uroda

Łopian – właściwości i zastosowanie w medycynie naturalnej

łopian
Napisany przez easylife

Posiadasz problemy z trawieniem, cukrzycą, a może masz bóle reumatyczne? To i jeszcze więcej możesz zminimalizować za pomocą łopianu. Zacznę od wytłumaczenia czym jest łopian. Otóż łopian jest to roślina pochodząca z rodziny astrowatych, posiadająca różnorakie właściwości.

Jakie właściwości posiada łopian?

Jednym z głównych właściwości łopianu jest zwiększenie wytwarzania soku żołądkowego, żółci, a także różnych enzymów. Wszystko to daje pierwszorzędny efekt – o wiele szybsze i sprawniejsze trawienie pokarmów.
Kolejną z wielu korzyści po spożywaniu w odpowiedniej formie łopianu obniżenie poziomu cukru we krwi. Zawdzięcza to wchodzącej w jej skład inulinie, a także kwasowi arktygenowemu. Inulina jest odpowiedzialna za zmniejszanie insulinooporności i normalizowanie glikemii. Zaś dzięki kwasowi arktygenowemu trzustka wydziela więcej insuliny.
Czy wiesz, że dzięki łopianowi możesz oczyścić swój organizm z toksyn? Wszystko to dzięki soku z korzenia łopianu mającego działanie moczopędne. Dlatego też, sok z łopianu jest polecany na choroby dróg moczowych.
Czy należysz do grona osób, którego męczą bóle reumatyczne? Tak, łopian jest przydatny nawet na to. Wszystko to dzięki temu, że ta cudowna roślina posiada lignany łagodzące stan zapalny. Teraz już wiesz dlaczego są takie skuteczne w łagodzeniu bólów reumatycznych.

A może męczy ciebie trądzik – najbardziej znienawidzoną rzecz przez nastolatków? Z walką z krostami, czy też zaskórnikami pomocną dłoń wyciągnie nam ta przecudowna roślina. Wszystko to dlatego, że kąpiele którego jest składnikiem zatrzymują rozwijanie się szkodliwych grzybów, czy bakterii.
Skoro łopian wyciąga do nas dłoń w niemalże każdej sytuacji, na przykład przy: problemach z trawieniem, cukrzycy, oczyszczaniu organizmu z toksyn, bólach reumatycznych, czy też trądziku to czy używanie go przy wypadaniu włosów będzie korzystne? Tak, tak i jeszcze raz tak! Łopian na włosy jest skuteczny między innymi, dlatego że posiada siarkę, będącą budulcem włosów. Dlatego też wszelkie starania, w którym go wykorzystujemy są pozytywne. Można go używać na przykład aby odżywić skórę głowy, czy też uśmierzyć objawy łupieżu.

W jakiej formie korzystać z łopianu?

Jednym ze sposobów spożywania tejże rośliny jest picie nawaru z niego. Sposób jego zrobienia jest bardzo prosty – wystarczy posiekany łopian zalać gorącą wodą. Taka mikstura już jest gotowa do picia.
Równie dobrze można korzystać z maści, soków i olejków łopianowych. Wszystkie te rzeczy można łatwo znaleźć na regałach półek sklepowych. Maść łopianowa jest świetnym rozwiązaniem dla skóry wysuszonej. Większość maści są tak dobrze tolerowane przez skórę, że nawet bardzo młode dzieci mogą z nich skorzystać. Sok z łopianu, zaś posiada mnóstwo olejków eterycznych, tanin, a także związków poliacetylenowych, zabijających grzyby. Dlatego też sok z łopianu bardzo przydaje się na różnorakie choroby skóry, na przykład na trądzik. Kolejnym produktem pozyskanym z korzenia łopianu jest olejek łopianowy. Posiada on mnóstwo witamin oraz substancji aktywnych. Dlatego też jest on bardzo przydatnym kosmetykiem stymulującym porost włosów, a także je wzmacniającym i odżywiającym.

1 komentarz

Zostaw komentarz