Zdrowie i uroda

Szczęśliwa mama to szczęśliwy maluch, czyli jak dbać o siebie mając dziecko

Napisany przez easylife

Macierzyństwo to piękny okres dla świeżo upieczonej mamy, lecz jednocześnie trudny czas pełen wyrzeczeń. W końcu maleństwo potrzebuje naszej stałej opieki i jest całkowicie na nas zdane. Jak w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie? Jak pogodzić macierzyństwo z potrzebą dbania o samą siebie? Oto kilka wskazówek.

Ty też potrzebujesz snu

Często młode mamy narzekają, że są wiecznie zmęczone. Brak snu daje im się we znaki przy każdej nadarzającej się okazji, co skutkuje nerwowością, brakiem koncentracji czy nawet spadkiem odporności! W takiej formie trudno zajmować się dzieckiem pamiętając o szeregu obowiązków, nie wspominając już o tym, aby znaleźć chwilę tylko dla siebie, na własne przyjemności. 

Gdy Twój maluch idzie spać, Ty również utnij sobie drzemkę. Zapomnij o praniu, gotowaniu czy sprzątaniu. Oczywiście to ważne czynności, ale będąc zmęczoną wszystko będzie Ci szło dużo wolniej. Połóż się wygodnie na łóżku, najlepiej na wznak, rozluźniając wszystkie mięśnie i myśląc o czymś przyjemnym zapadnij w sen. Nie uwierzysz, jak półgodzinna drzemka może Cię odmienić!

Zabawa z dzieckiem = fitness

Jeśli brakuje Ci Twoich ukochanych zajęć fitness, na które regularnie uczęszczałaś przed ciążą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć ćwiczyć w domu. Oczywiście nie chodzi o forsowanie swojego ciała intensywnym treningiem ze sztangą czy hantlami, a ćwiczeniami o średniej intensywności, które z powodzeniem wykonasz z cieżarem własnego ciala lub…ciężarem Twojego maluszka. Połączenie ćwiczeń z zabawą z dzieckiem będzie z jednej strony świetnym treningiem dla Ciebie, a dla malucha ciekawym urozmaiceniem codziennej rozrywki. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać z maleństwem? 

Trening ramion – chwyć maluszka w obie dłonie trzymając go na wysokości klatki piersiowej, a następnie powoli unoś w górę i opuszczaj do linii mostka. To ćwiczenie świetnie angażuje mięśnie ramion, a zwłaszcza przedni ich akton.

Trening nóg i pośladków – stojąc w szerokim rozkroku i trzymając malucha w dłoniach (jedną dłonią podtrzymując go pod pośladkami) obniżaj biodra uginając nogi w kolanach i powracaj do pozycji wyjściowej,

Trening pośladków w pozycji leżącej – połóż się na karimacie, maluszka ułóż na biodrach i wypychaj biodra w górę, stopy trzymając cały czas na karimacie. W ostatniej fazie ruchu mocno napinaj pośladki.

Trening brzucha – połóż się na karimacie,  trzymając maluszka w ramionach, a następnie wykonuj spięcia brzucha unosząc dziecko przed klatką w górę i powoli opuszczaj ciało na karimatę.

Wystarczy kilka razy w tygodniu wykonać parę serii tych ćwiczeń, aby nasze ciało odzyskało formę, a mięśnie się wzmocniły. Więcej ćwiczeń można znaleźć w internecie. Wystarczy odwiedzić popularny portal dla mam, gdzie zarówno redakcja, jak i czytelniczki dzielą się swoimi pomysłami na trening z dzieckiem.

Gadżety ułatwiające opiekę nad dzieckiem

Aby ułatwić i uprzyjemnić sobie codzienną opiekę nad dzieckiem, warto skorzystać z kilku dostępnych na rynku gadżetów. Jednym z nich będzie smartfon, a właściwie aplikacja, która pomoże zaplanować wszystkie obowiązki, przypomni o porę karmienia.

Kolejnym polecanym gadżetem jest elektroniczna niania. To niewielkie urządzenie pozwala wygodnie kontrolować sen dziecka bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu. Urządzenie posiada kamerkę, do której podgląd mamy w telefonie. W ten sposób możemy położyć maluszka spać i w tym czasie oddać się na przykład pielęgnacji ciała. Na koniec wspomnijmy o leżaczku – bujaczku z doczepianym pałąkiem, na którym wesoło kołyszą się zabawki. Dziecko leżąc w takim ruchomym foteliku będzie zaabsorbowane różnymi kształtami zabawek, ich kolorami oraz fakturą. A my dzięki temu zyskamy czas dla siebie, na przykład na to, by przeczytać rozdział ulubionej książki.

Wystarczy dobra organizacja i konkretny plan na siebie, aby połączyć macierzyństwo z własnymi potrzebami. Nasz maluch z pewnością pozytywnie odczuje tę zmianę.

1 komentarz

Zostaw komentarz