Zdrowie i uroda

Czym są antyoksydanty?

antyoksydanty
Napisany przez easylife

Antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami, to związki chemiczne, które odpowiadają w naszym organizmie za usuwanie z niego wolnych rodników. Dodatkowo posiadają szereg oddziaływań na procesy starzenia się, czy też chorób określanych jako cywilizacyjne. Czym dokładnie są antyoksydanty i gdzie je można znaleźć?

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to cząsteczki, które powstały w naszym ciele w wyniku utlenienia się. Niezwykle stymulujący ich powstawanie jest niezdrowy tryb życia, kiepska dieta, niedostateczna ilość snu, stres i brak aktywności fizycznej. Obecność wolnych rodników w organizmie prowadzi do wielu niekorzystnych oddziaływań. Wśród nich wymienić można: – przyśpieszony proces starzenia się – zahamowanie regeneracji ciała np. po chorobach – wpływ na rozwój w ciele licznych chorób i schorzeń np. w zakresie układu krążenia i układu oddechowego. Wolne rodniki mają bezpośredni wpływ na rozwój takich chorób jak: Alzheimer i Parkinson.

Co to są przeciwutleniacze

Antyoksydanty to w głównej mierze związki takie jak różnego rodzaju witaminy np. witamina A, C i E, bioflawonoidy, karotenoidy takie jak beta karoten i zeaksantyna, a także niektóre związki mineralne, do których zaliczyć można selen i cynk oraz koenzym Q. Głównym zadaniem przeciwutleniaczy jest zahamowanie procesów wywołanych przez wolne rodniki. Antyoksydanty posiadają zdolność do zapobiegania utleniania się wiązań chemicznych, dzięki czemu zatrzymują powstawanie nowych wolnych rodników. Wolne rodniki są w pewnym stopniu naturalnie produkowane przez nasz organizm, przy każdym dotlenieniu się poszczególnej komórki. Czynniki zewnętrze takie jak np. stres i zła dieta, przyczyniają się do przyśpieszenia tego procesu. Przeciwutleniacze są narzędziem, które ma bronić organizm przed takim działaniem.

Gdzie znaleźć antyoksydanty?

Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy jest po prostu odpowiednia, bogata w nie dieta. Oczywiście dozwolone jest, aby zażyć od czasu do czasu ekologiczne suplementy diety, które w składzie posiadają antyoksydanty, jednak wiążę się z tym pewne ryzyko. Przeciwutleniacze dość łatwo jest przedawkować, szczególnie w przypadku niezbyt roztropnego zażywania suplementów diety. Z tego powodu zdecydowanie bardziej polecane są produkty pochodzenia naturalnego. Poszczególne przeciwutleniacze i miejsca w których możne je znaleźć to: – Selen – owoce morza, jaja i ryby – Witamina C – owoce cytrusowe, jabłka i truskawki – Witamina A – jaja, masło i nabiał – Witamina E – nabiał, migdały i orzechy – Beta-karoten – marchew, brzoskwinia, szpinak

1 komentarz

Zostaw komentarz