Zdrowie i uroda

Borówka amerykańska – poznaj jej właściwości zdrowotne

Napisany przez easylife

borówka amerykańskaBorówka amerykańska, coraz częściej pojawiająca się w naszych ogródkach, to prawdziwa skarbnica zdrowia. Jej właściwości prozdrowotne sprawiają, że sięga po nie coraz więcej osób. Dziś sprawdzimy, co kryje w sobie ten pyszny i zdrowy owoc, a zarazem świetny dodatek do letnich deserów.

Borówka amerykańska – wartości odżywcze

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka, posiada bardzo bogate wartości odżywcze. Wśród nich należy wymienić takie sole mineralne i pierwiastki, jak potas, żelazo, fosfor, cynk, mangan, miedź, selen oraz witaminy: prowitamina A, witamina B1, B2, PP oraz niewielkie ilości witaminy C. Ponadto są bogatym źródłem pektyn, przeciwutleniaczy (fitoestrogenów). Zawierają również sporą ilość cukrów oraz kwasów (foliowy oraz egalowy).

Borówka amerykańska – kalorie:
Wartość energetyczna 100g borówki amerykańskiej to 62 Kcal.

Borówka amerykańska- właściwości zdrowotne

Tym, co wyróżnia borówkę amerykańską spośród innych owoców pod względem właściwości leczniczych jest ogromna zawartość przeciwutleniaczy, które, jak wiemy służą do zwalczania wolnych rodników. Zawarte w borówce amerykańskiej związki wzmacniają oraz uelastyczniają naczynia krwionośne, mają również wpływ na produkcję czerwonych krwinek, a więc pomagają zapobiegać anemii.

Borówka amerykańska jest również nieocenionym pomocnikiem w ochronie organizmu przed nowotworami hormonozależnymi (wątroby, tarczycy, piersi). Z kolei zawarte w tym owocu kwasu zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, płuc czy krtani. Jednak na tym nie kończy się lista właściwości zdrowotnych borówki amerykańskiej.

Owoce te doskonale regulują poziom cholesterolu, obniżając ten „zły” (LDL) i jednocześnie podwyższając „dobry” (HDL). Warto również wspomnieć, iż zawarty w nich błonnik pomaga usunąć z organizmu nie tylko cholesterol, ale również różne toksyny oraz kwasy żółciowe zalegające w przewodzie pokarmowym.

Warto również sięgać po borówkę amerykańską, zarówno na surowo, jak i w postaci soku lub naparu w przypadku biegunki, zatruć pokarmowych oraz przeziębień.

Zostaw komentarz