Kulinaria

Jak zrobić oliwę smakową

Napisany przez easylife

domowa oliwa smakowaOliwa z oliwek, zwłaszcza ta najbardziej wartościowa, czyli extra virgin (extra vergine) to coraz popularniejszy tłuszcz w naszej kuchni. Nic w tym dziwnego, bowiem oliwa ta zawiera wiele drogocennych właściwości zdrowotnych, jest bogata w przeciwutleniacze, witaminy, a także zawiera odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych jednonienasyconych do wielonienasyconych. Jeśli mamy ochotę poeksperymentować ze smakiem, warto sięgnąć po oliwę smakową, którą urozmaicimy tradycyjne dania i wyostrzymy niektóre aromaty. Dziś podpowiemy, jak przygotować smakową oliwę.

Przygotowanie oliwy smakowej

Zanim zabierzemy się za robienie oliwy smakowej powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Pojemnik, w którym będziemy przechowywać oliwę powinien być z ciemnego szkła, dokładnie wyczyszczony i osuszony. Najlepiej nadają się do tego ciemne butelki ze szczelnym korkiem lub zakrętką.
  2. Najlepiej wybrać oliwę extra virgin, charakteryzującą się zielonkawym kolorem. Można jednak wybrać również te delikatniejsze odmiany o żółtawej barwie.
  3. Wszystkie dodatki, których będziemy używać do przygotowania smakowej oliwy muszą być świeże, bez pleśni, brudu, czy jakichkolwiek oznak nadpsucia.
  4. Poziom oliwy powinien być co najmniej 1cm wyższy niż poziom dodatków w niej umieszczonych.
  5. Oliwa powinna być przechowywana w chłodnym miejscu bez dostępu do promieni słonecznych, pod wpływem których ulega ona procesowi utlenienia.
  6. Oliwa smakowa będzie gotowa do spożycia po ok. 24 godzinach, jednak jeśli chcemy uzyskać najlepszy jej aromat, warto poczekać ok. 1-2 tygodnie.

Oliwa z czosnkiem

Do jej przygotowania będziemy potrzebowali świeże ząbki czosnku. Wystarczy 4-5 sztuk na jedną butelkę. Połowę czosnku wrzucamy na dno butelki w całości, a  drugą połowę kroimy w plasterki. Wlewamy oliwę. W zależności od naszego gustu możemy dodać ulubione przyprawy: bazylię, oregano, czy zioła prowansalskie.

Oliwa czosnkowa świetnie smakuje z pizzą (zamiast sosów), ale również jako dodatek do grzanek, sałatek, czy dań z makaronem.

Oliwa ziołowa

Ziołowa oliwa najlepiej smakuje, jeśli do jej przygotowania użyjemy świeżych ziół. Sprawdza się tu rozmaryn, bazylia, tymianek oraz inne ulubione przyprawy. Gałązkę bądź listek wkładamy w całości po uprzednim dokładnym oczyszczeniu i umyciu. Gotową oliwę możemy dodawać do mięs, szczególnie do kurczaka, ale również pizzy, zapiekanek, czy grzanek.

Pikantna oliwa z chili

Jeśli posiadamy świeże papryczki chili, po dokładnym ich umyciu umieszczamy je w butelce. Możemy równie dobrze użyć chili w proszku. Wybierajmy jednak przyprawę wysokiej jakości, bez zbędnych sztucznych dodatków, o intensywnym smaku i aromacie.

Pikantna oliwa z papryczkami chili doskonale sprawdzi się jako dodatek do potraw meksykańskich, ale również do pizzy czy zapiekanek.

Warto również eksperymentować z innymi dodatkami, jak np. suszonymi pomidorami, natką pietruszki, skórką cytryny i miętą. Domowej roboty oliwa smakowa z pewnością stanie się hitem w Waszej kuchni.

Jak przechowywać oliwę

Warto pamiętać o tym, że oliwa powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, aby zachowała swoje właściwości i tym samym była pełnowartościowym tłuszczem. Przechowywanie oliwy w ciemnej butelce zapewni jej ochronę przed szkodliwym działaniem światła. Ponadto ważne jest, aby była ona zamknięta, co zapobiegnie dostawania się do środka powietrza oraz zanieczyszczeń w postaci kurzu. Optymalna temperatura dla przechowywania oliwy to 10-18 stopni. Pamiętajmy również o tym, aby dokładnie myć butelki czy flakoniki po zużyciu oliwy, zwłaszcza tej smakowej, z dodatkami.

 

 

 

 


 

Antybakteryjny żel do rąk AXG – 500ml

Cena – 36,99zł

Środek w postaci żelu doskonale rozprowadza się na dłoni, jest wydajny i skutecznie usuwa szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych. Wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe. Nie wymaga użycia wody, dzięki czemu możemy go użyć w każdych warunkach.


1 komentarz

  • Oliwy przygotowane ze świeżego czosnku spożywamy do tygodnia i przechowujemy koniecznie w lodowce! Tak przygotowane oliwy smakowe to najlepszy sposób na wyhodowanie jadu kiełbasianego, z czego wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Szczególnie świeży czosnek, ze względu na swoja niska kwasowość, przechowywany w oleju lub oliwie w temperaturze pokojowej stwarza idealne warunki do wytwarzania toksyny jadu kiełbasianego . Nie zapominajmy, ze oliwy smakowe, które spotykamy w handlu maja odpowiednie konserwanty, które chronią nas przed rozwojem niebezpiecznych bakterii

Zostaw komentarz