Zdrowie i uroda

Kolagen – eliksir młodości i witalności

kolagenProteiny, z których zbudowane są włókna kolagenowe w skórze, ścięgnach, kościach, chrząstce stawowej oraz pozostałych tkankach łącznych, dostarczają siły i elastyczności organom. Kolagen jest głównym katalizatorem wzrostu tkanek oraz ich regeneracji.

Kolagen a starzenie organizmu

Wiele chorób typowych dla starzenia się jest ściśle powiązanych z ilością kolagenu w organizmie, czy też z zaburzeniami w zakresie jego produkcji. Kiedy kolagenu jest za mało w organizmie, cierpi na tym nasza dyspozycja fizyczna. Jego produkcja spowalnia się wraz z wiekiem, aż w końcu zmniejsza się w sposób drastyczny. Początkowo spostrzegamy to, gdy na naszej twarzy pojawiają się mikroskopijne linie i zmarszczki – już nawet około 25-30 roku życia. Nasza skóra z biegiem czasu wytwarza coraz mniej kolagenu, a rezultaty tego stają się coraz bardziej widoczne i odczuwalne. Skóra traci typowy atrybut młodości – promienność. Szybko tworzą się bruzdy i zmarszczki, naczynka oraz przebarwienia. Skóra staje się odwadnia, włosy słabną i matowieją.

Sekret wiecznej młodości?

Synteza kolagenu jest procesem, który zasługuje na uwagę tych, którzy chcą na długo pozostać młodzi i sprawni. Dlatego warto poważnie rozważyć każdy suplement diety, który dzięki zawartości kolagenu, może pobudzać proces naprawy i regeneracji naszej skóry, ciała i stawów, a ponadto zapobiega efektom ubocznym kuracji odchudzających.
Kluczowym elementem w tworzeniu oraz odbudowie tkanek jest zdolność przemiany kolagenu w inne substancje, w zależności od potrzeb. Aby rozwinąć masę mięśniową, ścięgna i wiązadła, zregenerować organy i skórę, nasze ciało musi uruchomić proces syntezy katalizatora, czyli substancji, która przyśpieszy przebieg reakcji chemicznych bez modyfikowania ich. Ten katalizator to właśnie kolagen.

W licznych badaniach, prowadzonych od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, wykazano pozytywny wpływ kolagenu na: utratę masy ciała, stan kości i tkanki łącznej, poprawę wyglądu skóry, usprawnienie metabolizmu, zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu (który wpływa między innymi na: utratę tłuszczu, rozwój masy mięśniowej, wzrost poziomu energii, miękkość i elastyczność skóry, jakość snu oraz usprawnia gojenie się ran i oparzeń).

Jak kolagen zapobiega starzeniu się skóry?

Przywraca elastyczność skórze przez pobudzanie do pracy elastyny, która wraz z kolagenem jest odpowiedzialna za jej nawilżenie i elastyczność.
Zmniejsza liczbę martwych komórek w warstwie rogowej skóry i w naskórku.
Poprawia wygląd naskórka oraz zapobiega przebarwieniom.
Przywraca koloryt skóry i zwiększa liczbę włókien elastyny.
Powoduje rozrost naczyń krwionośnych, zaopatrujących komórki w substancje odżywcze.
Wzmacnia naczynka krwionośne, dzięki czemu nie pękają.

Odchudzanie z kolagenem

W przeciwieństwie do wielu środków wspomagających odchudzanie, białka kolagenu nie szkodzą organizmowi, gdyż są naturalnym jego składnikiem. Kolagen pomaga efektywnie zagospodarować niechciane tłuszcze i cukry bardziej. Poza tym, ma jeszcze jedną wielką zaletę: po skutecznie przeprowadzonej kuracji odchudzającej skóra traci swoją jędrność, a w przypadku dużej utraty masy nadmiar skóry zaczyna wręcz wisieć, kolagen zaś, ze względu na swoje właściwości, zapobiega tym efektom ubocznym kuracji odchudzających.

Zostaw komentarz