Zdrowie i uroda

Imbir – właściwości zdrowotne

Imbir - właściwości zdrowotne
Napisany przez easylife

Imbir - właściwości zdrowotneImbir znany jest na całym świecie jako doskonały dodatek do potraw. Jego walory smakowe znane są od tysięcy lat, natomiast o właściwościach zdrowotnych korzenia imbiru mówiła również mitologia hinduska. Sprawdźmy, co kryje w sobie ta cudowna roślina i jak możemy ja wykorzystać w sezonie zimowym.

Swe zdrowotne właściwości imbir zawdzięcza obecności olejków eterycznych. Świeży imbir jest doskonałym środkiem przeciwko mdłościom, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, dlatego jest idealnym pomocnikiem w walce z jesienno-zimowymi dolegliwościami.

Imbir na przeziębienie i grypę

Warto sięgać po imbir, gdy dopadnie nas przeziębienie. Dzięki swoim właściwościom antywirusowym skutecznie wspomoże walkę z grypą. Świetnie sprawdzi się napój na bazie imbiru: do szklanki gorącej wody dodaj kawałek posiekanego korzenia imbiru, wlej sok z połowy cytryny oraz łyżkę miodu. Odstaw na 10 minut pod przykryciem. Następnie wypij mieszankę, która nie tylko doskonale rozgrzeje nasz organizm, ale również dostarczy cennych dla zdrowia witamin.

Imbir w dolegliwościach żołądkowych i trawiennych

Korzeń imbiru polecany jest osobom cierpiącym na dolegliwości żołądkowe. Łagodzi mdłości oraz przeciwdziała wzdęciom, a zawarty w korzeniu olejek eteryczny pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz produkcję żółci.

Imbir na obrzęki i bóle stawów

Warto również pamiętać, iż dzięki imbirowi możemy zmniejszyć zakrzepy krwi, które mogą doprowadzić do zawału serca. Imbir zalecany jest także osobom o podwyższonym cholesterolu, gdyż roślina ta ułatwia jego wydalanie z organizmu. Ponadto imbir stosowany jest w przez osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów oraz wszelkie bóle kostno-stawowe, gdyż zmniejsza tego typu dolegliwości

 Imbir na migrenę i bóle menstruacyjne

Lecznicze działanie imbiru wykazano również w przypadku zmniejszania bólów migrenowych po spożyciu świeżego lub sproszkowanego korzenia. Imbir łagodzi również bóle podczas menstruacji dzięki swym właściwościom przeciwskurczowym.

Jak widać imbir to nie tylko aromatyczny dodatek do ciasteczek, czy grzanego piwa, ale również świetne lekarstwo na wiele chorób i dolegliwości. Warto spożywać imbir szczególnie w postaci świeżej, gdyż tylko wtedy wykorzystamy cudowne właściwości zawartych w nim olejków eterycznych.

 

1 komentarz

  • Badania naukowe potwierdziły przeciwwymiotne działanie kłącza oraz jego właściwości antyseptyczne – działa on bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Imbir ma korzystny wpływ na krążenie oraz obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Zdaniem naukowców reguluje również pracę woreczka żółciowego. Zwiększając ukrwienie mózgu, jest też środkiem wspomagającym koncentrację i wydajność umysłową. Kosmetyki z wyciągiem z imbiru poprawiają elastyczność skóry, zapobiegają jej wiotczeniu. Imbir silnie rozgrzewa i pobudza krążenie. Ta jego właściwość jest wykorzystywana m.in. w kosmetyce, gdzie stosuje się go jako składnik produktów wyszczuplająco-modelujących do zwalczania cellulitu.

Zostaw komentarz