Zdrowie i uroda

Sposób na białe zęby – dieta

Napisany przez easylife

białe zębyPiękne zęby odejmują nam lat i dodają pewności siebie. Dzięki nim uśmiech częściej gości na twarzy. Aby zadbać o ich biel, nie wystarczą jednak higiena i regularne wizyty u dentysty. Ważna jest także codzienna dieta Na kolor zębów wpływają barwniki z żywności, używki jak kawa, herbata, tytoń, czy wino, bakterie, a nawet leki.

 

Dlaczego nasze zęby ciemnieją?

Fizjologiczna barwa zębów to wypadkowa koloru szkliwa i zębiny. Szkliwo, które chroni zębinę, to najtwardsza tkanka w naszym organizmie. Im bardziej żółte są naturalnie nasze żeby, tym więcej szkliwo ma w sobie wapnia. Na ostateczny kolor zębów mają jednak wpływ  takie czynniki, jak: kolorowe pokarmy w diecie, z których szkliwo łatwo adsorbuje barwniki, metale z wody, metabolity bakterii występujących w jamie ustnej oraz przebarwienia powstające w dzieciństwie po kuracjach antybiotykowych.

Nie wolno zapominać także o przebarwieniach związanych ze zmianami degeneracyjnymi i procesem starzenia się organizmu. Jest to m.in. związane z osłabieniem szkliwa i pojawieniem się coraz większych mikropęknięć, co powoduje, że barwniki znacznie szybciej penetrują do głębszych struktur zębów. Aby ograniczyć tworzenie się tych się mikropęknięć, o zęby, a szczególnie szkliwo, musisz zadbać, planując odpowiednie menu.

 Jak ułożyć odpowiednią dietę?

Najważniejszym składnikiem zdrowych zębów i mocnego, niepękającego szkliwa jest wapń. A najlepszym jego źródłami są mleko, jogurt, kefir oraz sery żółte i topione. Serki i twarożki, chociaż są białe, nie zawierają wapnia. Duże jego ilości mają za to ryby, np: szprotki, sardynki. Ważne są również twarde warzywa, które pomagają czyścić zęby z osadów, nie uszkadzając szkliwa. Marchewka, kalarepka, rzodkiewki, czy też seler naciowy. Chrupane między posiłkami, są pomagają wzmocnić szkliwo.

Znacznie gorzej w tej konkurencji wypadają owoce oraz warzywa takie jak: szczaw, szpinak, boćwina oraz rabarbar. Zarówno cytrusy, jak i jabłka czy rabarbar zawierają kwasy owocowe, które wypłukują kryształki szkliwa z powierzchni zębów. Aby zapobiec niszczeniu szkliwa, najlepiej przed zjedzeniem takiej przekąski umyć zęby pastą mineralizującą.

Aby utrzymać mocne, niechłonące barwników szkliwo, należy unikać żywności z cukrem oraz pieczywa oblepiającego zęby (pieczywo ryżowe, chrupki kukurydziane, chlebek chrupki „włóknisty”). Skrobia znajdująca się w tych produktach rozkładana jest przez bakterie znajdujące się na płytce nazębnej do niszczących szkliwo kwasów organicznych.

Jak wybielić zęby?

Oprócz odpowiedniej diety można również podjąć inne kroki, aby nadać swoim zębom piękny wygląd. Bardzo skutecznym sposobem jest użycie pasty zawierającej węgiel aktywowany. Można taką kupić w sklepie lub samodzielnie przygotować z węgla aktywnego, który można kupić w aptece, oraz oleju kokosowego. Składniki należy ze sobą zmieszać i wyszczotkować zęby, pozostawiając na nich pastę przez około 2-3 minuty. Następnie płuczemy usta, aby usunąć ślady pasty. Ta metoda jest rekomendowana przez wiele osób jako bezpieczna dla szkliwa. Nie pozostaje nam nic innego, jak również sprawdzić, czy jest skuteczna 🙂

Czy wiesz, że sposobem na wybielenie zębów jest płukanie jamy ustnej naparem z czystka?

Warto też, w razie potrzeby, o uzupełnienie diety jej suplementami. Jeżeli np. nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu wystarczających ilości wapnia, podajmy go w tabletkach.

Zaś preparaty zawierające witaminy dla dzieci między innymi wzmacniają zęby najmłodszych i pomagają chronić je przed szkodliwymi czynnikami.

Warto zadbać o piękny uśmiech zanim będzie za późno!

3 komentarze

  • Według mnie dieta jest rewelacyjnym uzupełnieniem, ale do wybielania potrzebny jest dobry produkt, ja używam systemu iWHite i mogę go polecieć, bo efekty są po kilku użyciach i utrzymują się długo, a do tego nie spowodowały u mnie nadwrażliwości

  • Ja już od pewnego czasu używam iWhite i uważam, że jest najlepszy, szczególnie jeśli komuś zależy, żeby efekty mieć szybko i żeby długo się utrzymywały 🙂 Polecam

  • widziałam reklamy czarnej pasty do zębów, ale jakos nie wierzyłam w te cuda 🙂 chyba spróbuję z tym węglem

Zostaw komentarz