Zdrowie i uroda

Zajęcia fitness -jak wybrać odpowiednie

Napisany przez easylife

fitnessFitness kluby prześcigają się w oferowaniu swoim klientom atrakcyjnych programów treningowych oraz zajęć grupowych, aby trafić w potrzeby jak największej grupy odbiorców. Oczekiwania klientów  zwykle dotyczą pozbycia się zbędnych kilogramów, wysmuklenia ciała, utrzymania dobrej formy, ale mogą sięgać również innych obszarów. Jak w tym gąszczu ofert i propozycji znaleźć tę, która będzie dla nas odpowiednia?

 Zanim wybierzemy zajęcia fitness

Odpowiedni dobór zajęć fitness powinien wynikać nie tylko z naszych oczekiwań, ale również kondycji, stanu zdrowia oraz wieku. Jeśli cierpimy na jakieś schorzenia układu sercowo-naczyniowego, kostnego, mięśniowego oraz w przeszłości doznaliśmy urazów czy kontuzji, jesteśmy w podeszłym wieku, do tej pory nie byliśmy aktywni fizycznie, przed pójściem na pierwsze zajęcia fitness warto udać się do lekarza specjalisty, który oceni, czy dana forma sportu nam nie zaszkodzi.

 Rodzaje zajęć fitness

Fitness kluby zwykle oferują dwa rodzaje zajęć sportowych: grupowe oraz indywidualne. Te pierwsze cieszą się największą popularnością. Wśród nich wyróżnić można:

Zajęcia wzmacniające, ujędrniające i ogólnorozwojowe

Shape / Body workout / Body shape –  to rodzaj zajęć wzmacniających, których celem jest wyrzeźbienie całego ciała.  Podczas ćwiczeń wykorzystuje się  różne przyrządy: sztangi, tubingi, hantle, piłki, stepy.

ABT  / BPU – czyli brzuch, uda, pośladki, są to zajęcia wzmacniające i ujędrniające,  ukierunkowane na wysmuklenie i wzmocnienie dolnych partii ciała. Podczas zajęć wykorzystuje się przybory lub ćwiczy się bez obciążenia.

Cellu stop  / Anty cellulit– są to zajęcia o charakterze  ujędrniającym, ale również wzmacniającym, podczas których używa się wyłącznie obciążenia własnego ciała. Są to zajęcia prowadzone w zmiennym tempie, ukierunkowane na te partie ciała, które narażone są na cellulit: uda, brzuch, pośladki, ramiona.

TBC – czyli total body conditioning to zajęcia ogólnorozwojowe, wzmacniające całe ciało, ale również poprawiające kondycję fizyczną. Odbywają się w rytm muzyki i składają się z prostych układów choreograficznych z użyciem przyborów.

Fit ball – zajęcia wzmacniające przy uyżciu piłki gimnastycznej, ukierunkowane na wzmacnianie mięśni posturalnych.

Pump / Magic bar –  zajęcia wzmacniające poszczególne partie mięśni, na których jako obicążenia używa się sztangi ze zmiennym obciążeniem.

Tae-box  / Aerobox – zajęcia o charakterze ogólnorozwojowym, wzmacniającym mięśnie, oparte na układach wykorzystujących elementy zaczerpnięte ze sztuk walki, jak wykopy, ciosy etc.

Zajęcia kształtujące wydolność fizyczną

Step – zajęcia aerobowe, poprawiające pamięć ruchową, zmacniające układ sercowo-naczyniowy. Na zajęcia ćwiczy się przy użyciu stepu, a ćwiczenia mają formę przemyślanych układów choreograficznych.

Dance aerobik / Zumba – zajęcia choreograficzne bazujące na krokach tanecznych połączonych w układ z elementami wzmacniającymi mięśnie.

Spinnig – zajęcia odbywające sie na rowerach stacjonarnych, podczas krótych stosuje się zmienne tempo jazdy. 

Zajęcia spalające tkankę tłuszczową

Interwał / HIIT / Trening metaboliczny  – rodzaj zajęć interwałowych, które mogą odbywać się zarówno z ciężarem własnego ciała, jak i przy użyciu przyborów. Polegają na stosowaniu zmiennej intensywności ćwiczeń: serie intensywne przeplatane są spokojniejszymi. 

Tabata – podobnie jak HIIT jest to rodzaj zajęć interwałowych, jednak w tym przypadku stosuje się specjalny protokół polegający na intensywnym ćwiczeniu (na maksimum swoich możliwości) trwającym 20 sekund, po którym następuje 10 sekund przerwy. Taki cykl powtarza się 8 razy.

Fat burning – rodzaj zajęć spalających tkanknę tłuszczową o średniej intensywności.

Zajęcia relaksacyjne

Joga –  rodzaj zajęć mentalnych, mających na celu zarówno rozciągnięcie mięśni, uelastyczenie,  jak również wyciszenie organizmu, naukę oddychania czy medytację.

Pilates – zajęcia rozciągające, ale również wzmacniające i uelastyczniające mięśnie, przeznaczone dla osób w każdym wieku. Doskonale wzmacniają mięśnie głębokie. 

Stretching – zajęcia typowo rozciągające i uelastyczniające wszystkie partie mięśni, wysmuklające i poprawiające ukrwienie. 

Zdrowy kręgosłup – zajęcia mające na celu wzmocnienie i rozciągnięcie mięśnie grzbietu. Przeznaczone są dla osób w różnym wieku. Odbywają się w rytm spokojnej muzyki.

 

Warto jednak pamiętać, iż oprócz powyższych podstawowych form istnije wiele różnych odmian i modyfikacji zajęć. Ponadto kluby często wymyślają własne nazwy na już istniejący typ zajęć, aby wyróżnić się na tle konkurencji lub przyciągnąć uwagę ciekawym urozmaiceniem. I tak możemy się spotkać z takimi zajęciami, jak: 

Trening obwodowy / Circuit trening – inaczej stacyjny, o dużej intensywności

Crossfit – bardzo intensywny trening z obicążeniem dla osób zaawansowanych

TRX / JUKARII – trening wzmacniający, odbywający się w zawieszeniu, na specjalnych linach lub na trapezie zawieszonym na linach.

 

Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, przed wyborem odpowiednich zajęć zapytajmy w klubie, od jakich zajęć powinniśmy zacząć. Instruktor lub manager z pewnością pomoże dobrać odpowiednie zajęcia, a z czasem, gdy nasza wydolność,  siła mięśni się zwiększy, będziemy mieli szerszy wachlarz wyboru.

Zostaw komentarz