Zdrowie i uroda

A może dieta bogatoresztkowa?

Napisany przez easylife

dieta bogatoresztkowaDieta powinna być dopasowana do potrzeb człowieka i jego stylu życia, a także indywidualnych właściwości i skłonności jego organizmu. Problem zaparć, choć niekomfortowy i wstydliwy, dotyczy około 30% społeczeństwa. Co druga osoba zgłaszająca się do lekarza z problemami żołądkowo – jelitowymi cierpi na zespół jelita wrażliwego. Aby wykluczyć ten problem, lub chociaż zminimalizować jego przykre efekty, lekarze rekomendują dietę bogatoresztkową inaczej zwaną wysokobłonnikową.Czym jest dieta bogatoresztkowa?

Dieta bogatoresztkowa to dieta zawierająca zwiększoną ilość nie trawionych w przewodzie pokarmowym człowieka polisacharydów roślinnych, głównie błonnika. Błonnik pokarmowy praktycznie nie ulega trawieniu ani wchłanianiu, choć jednocześnie jest niezbędnym składnikiem w procesie odżywiania. Wpływa na odpowiednią pracę jelit, wzmagając ich perystaltykę. Ma też inne zalety: zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi i pomaga pozbyć się z organizmu toksyn oraz niestrawionych resztek pokarmu.

 Na czym polega dieta bogatoresztkowa?

W diecie zdrowego człowieka rekomendowana dzienna dawka błonnika waha się w granicach od 30 do 40 gramów. U osób cierpiących na zaparcia zalecane spożycie błonnika powinno wynosić 50 – 70 gramów dziennie.

Przyczyną rozwoju współczesnych metabolicznych chorób cywilizacyjnych jest konsumpcja zbyt dużej ilości pokarmów wysoce przetworzonych. Należy zatem zmienić nasze nawyki żywieniowe, aby pomóc organizmowi szybciej wydalać produkty przemiany materii.

Zasady diety

Podstawą diety bogatoresztkowej jest spożywanie gruboziarnistych produktów zbożowych, takich jak kasza gryczana, czerstwe pieczywo razowe i chrupkie oraz otręby pszenne. Znaczną ilość niezbędnego błonnika zawierają również owoce i warzywa. Bardzo ważne jest, aby wypijać dziennie przynajmniej 2 litry płynów, najlepiej wody mineralnej, gdyż jej niedobór nie nawodni wystarczająco przesuwającej się treści pokarmowej, co w konsekwencji spowoduje mechaniczne podrażnienie jelita. Innymi zalecanymi płynami są kawa zbożowa i słaba herbata, najlepiej zielona lub czerwona.

Do produktów zalecanych w diecie bogatoresztkowej należy również nabiał, głównie jogurty zawierające bakterie probiotyczne, kefir o niskiej zawartości tłuszczu, twarogi i białe sery o obniżonej zawartości tłuszczu. Pamiętajmy, że nie należy rezygnować z mięs. Wybierajmy te chude, gotowane, duszone lub pieczone, ale bez tłuszczu. Ostre przyprawy, cukier i słodycze należy ograniczyć do minimum.

Kiedy warto wypróbować dietę bogatoresztkową?

Dieta bogatoresztkowa zalecana jest w przypadkach zespołu jelita drażliwego i raka jelita grubego. Zapobiega rozwojowi miażdżycy, kamicy żółciowej, cukrzycy i otyłości.

Zostaw komentarz