Na temat zastosowania kulinarnego cebuli chyba nie trzeba nikomu przypominać. jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten popularny dodatek do dań jest prawdziwą skarbnicą witamin oraz ma szereg właściwości prozdrowotnych. Dowiedz się, jak cebula wpływa na Twoje zdrowie oraz jak wykorzystać jej właściwości, aby uchronić się przed infekcjami.
Co kryje w sobie cebula
Warzywo to posiada rzadką, acz niezwykle istotną cechę, a mianowicie zachowuje swoje właściwości zdrowotnej nawet po obróbce termicznej. Zatem czy spożywamy ją w formie surowej, pieczonej, smażonej czy gotowanej nie ma znaczenia, gdyż za każdym razem dostarcza nam tych samych składników odżywczych. Cebula jest źródłem witamin: A, B1, B2, B6, B7, C oraz witaminy PP.
Właściwości zdrowotne cebuli
Cebula uznawana jest za warzywo sprzyjające długowieczności. Jej najważniejsze właściwości to:
– działanie bakteriobójcze – pomocna przy przeziębieniach, anginie, zapaleniu górnych dróg oddechowych oraz w czasie grypy,
– działanie przeciwzakrzepowe – zapobiega krzepnięciu krwi,
– zapobieganie powstaniu reumatyzmu,
– zwiększenie wydzielania soków trawiennych, przez co jest doskonałym dodatkiem do dań ciężkostrawnych.
Ponadto cebula wykazuje działanie przeciwzawałowe oraz odkwaszające. Wpływa również na obniżenie poziomu cukru we krwi. Ma również działanie moczopędne, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Warto również wspomnieć, iż cebula może również hamować reakcje alergiczne.
Zastosowanie cebuli
Cebula od wieków stosowana była do leczenia i zapobiegania wielu chorobom. Poniżej kilka sprawdzonych jej zastosowań:
Na kaszel – kilka główek cebuli gotujemy w wodzie, aż staną się miękkie. Następnie dodajemy miód i po jednej główce zjadamy co 3 godziny. Popularny jest również syrop z cebuli na kaszel, który przyrządzamy w następujący sposób: cebulę kroimy w drobną kostkę, zasypujemy cukrem lub miodem, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin, aż utworzy się syrop, który łykamy po 1 łyżce 3 razy na dobę.Na ukąszenia i opuchliznę – surową cebulę przykładamy ndo zmienionego chorobowo miejsca.
Na biegunkę – gotujemy przez 15 minut garść skórek z cebuli. Popijamy wywar w ciągu dnia.
Na pasożyty jelitowe – cebulę pokrojona w plastry należy macerować przez około tydzień w 1 l. wytrawnego wina białego. Przez następny tydzień pić codziennie rano. Kurację powtórzyć po 2 miesiącach.
Na kaca – cebulę spożyć w dowolnej postaci, najlepiej gotowanej, na przykład jako zupę cebulową.