Barszcz Sosnowskiego -choć z pozoru nie wygląda groźnie, to w rzeczywistości jest bardzo niebezpieczny, szczególnie dla dzieci oraz osób starszych. Jak rozpoznać tę toksyczną roślinę oraz jak postępować w razie kontaktu z nią?
Barszcz Sosnowskiego – pochodzenie
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden), znany również w wersji potocznej jako „Zemsta Stalina”, jest rośliną należącą do gatunku selerowatych. Roślina ta pochodzi z Kaukazu, a do polski została sprowadzona w czasach stalinowskich, (latach 50 XX wieku), gdyż miała wówczas pełnić funkcję paszy dla bydła, jednak szybko wycofano się z uprawy tej rośliny. Mimo to barszcz bardzo skutecznie zaczął rozprzestrzeniać się na inne sąsiadujące tereny.
Barszcz Sosnowskiego – jak rozpoznać
Roślina ta wzrasta nawet do 3 m. Posiada okrągłą, bruzdowatą łodygę o dużych, blaszkowatych liściach dorastających nawet do 1,5 m długości. Barszcz Sosnowskiego ma zazwyczaj po kilkanaście kwiatostanów tworzących białe ( biało-żółte) baldachy o zapachu kumaryny (przypominającego świeże siano).
Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z takimi roślinami, jak łopian, podbiał pospolity,pasternak zwyczajny , arcydzięgiel litwor, dzięgiel leśny czy barszcz zwyczajny.
Barszcz Sosnowskiego – występowanie w Polsce
Największe skupiska barszczu Sosnowskiego zaobserwowano na Pomorzu oraz w południowo – wschodniej części Polski. Należy jednak pamiętać, iż jego zasięg pokrywa cały kraj, a najczęściej porasta on tereny nieużytkowane przez ludzi: łąki, pastwiska, parki i ogrody.
Barszcz Sosnowskiego – oparzenia
Niebezpieczeństwo związane z tą rośliną wynika z obecności w niej związków o nazwie furanokumaryny, które znajdują się w soku oraz w wydzielinach włosków gruczołowych. Pod wpływem promieniowania UVA oraz UVB wywołują fotodermatozę II i III stopnia, czyli oparzenie. Niektóre badania nad tymi substancjami dowiodły, iż mają one działanie rakotwórcze oraz mogą wywoływać wady płodu. Oparzenie barszczem Sosnowskiego następuje zarówno po kontakcie fizycznym z rośliną, jak i pośrednio, zwłaszcza, jeśli temperatura powietrza jest wysoka.
Barszcz Sosnowskiego – objawy oparzenia
Objawy oparzenia można zaobserwować w ciągu 0,5 do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Intensywność objawów zależy od wrażliwości skóry, temperatury, wilgotności oraz ekspozycji na słońce. Upał i wilgotność nasilają objawy.
W wyniku oparzenia na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym oraz zaczerwienienia i opuchlizna; stan ten trwa zazwyczaj kilka dni, po czym miejsca oparzenia ciemnieją, co może być widoczne na skórze nawet kilka miesięcy. Należy wiedzieć, iż miejsca te są szczególnie wrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych nawet przez kilka lat od momentu oparzenia.
Barszcz Sosnowskiego leczenie
Oparzenie tą rośliną powinno natychmiast zostać skonsultowane z lekarzem. Należy również przemyć skórę w miejscu kontaktu z rośliną wodą lub wodą z mydłem. Bezwzględnie należy ochronić oparzone miejsce przed działaniem promieni słonecznych. Natomiast w celu przyspieszenia gojenia należy stosować maści przeciwdziałające zmianom alergicznym, które przeznaczone są do przesuszonej, łuszczącej się skóry (np. takie dla skóry atopowej). Warto również sięgać po preparaty łagodzące świąd oraz pieczenie.