Zbliża się gorący okres letni. Wiele osób jest tak bardzo spragnionych promieni słonecznych, iż wystawia się na ich ekspozycję przy każdej okazji. Jednak bez odpowiedniej ochrony i umiaru takie kąpiele słoneczne mogą zakończyć się bardzo poważnym poparzeniem. Dziś podpowiadamy domowe sposoby na poparzenie słoneczne oraz radzimy, jak ich unikać.
Oparzenie słoneczne – przyczyny
Poparzenie słoneczne powstaje na skutek promieniowania UV, które podawane jest skórze w ilości przekraczającej zdolności ochronne melaniny, czyli pigmentu skórnego. Promieniowanie to powoduje uszkodzenie wierzchnich warstw skóry, a w poważniejszych przypadkach mogą uszkodzić nawet jej głębsze rejony.
Oparzenia słoneczne – objawy (rumień, bąble)
Oparzenie słoneczne może objawiać się poprzez zaczerwienienie, rumień skóry, pojawiający się po kilku godzinach od ekspozycji na słońce. Skóra jest bardzo ciepła, a po kilku dniach następuje złuszczanie się naskórka. Mamy wówczas do czynienia z oparzeniem I stopnia, czyli najlżejszego. Z kolei oparzenie II stopnia charakteryzuje się, oprócz zaczerwienienia, dokonuje również uszkodzenia skóry właściwej, na powierzchni pojawiają się pęcherze (bąble) wypełnione płynem surowiczym. Na skórze występuje obrzęk, a naskórek częściowo dotyka martwica. Oparzenia te leczy się około kilku tygodni. Najgroźniejszym i najniebezpieczniejszym jest oparzenie III stopnia, które powoduje uszkodzenie wszystkich trzech warstw skóry, włącznie z nerwami oraz tkanką podskórną. Gojenie tego typu oparzeń jest trudne i kończy się powstaniem blizn.
Oparzenia słoneczne – leczenie
Bez względu na to, z jakim stopniem oparzenia słonecznego mamy do czynienia, należy od razu podjąć działania w celu złagodzenia dolegliwości. Obecnie w aptece możemy nabyć różnego rodzaju maści i kremy, które pozwalają zregenerować poparzoną skórę i zmniejszyć ból: środki przeciwbólowe, pianki, środki chłodzące. Warto wybierać kremy zawierające alantoinę, która przyspiesza regenerację skóry oraz stymuluje odbudowę płaszcza lipidowego oraz d-panthenol, który łagodzi podrażnienia i działa kojąco na skórę. Nie zawsze jednak mamy możliwość zakupić odpowiedni preparat w aptece. Zatem co na oparzenie słoneczne, jeśli nie środki farmakologiczne? Sprawdźmy, jakie są domowe sposoby na oparzenia słoneczne.
Oparzenia słoneczne – domowe sposoby
Kojący prysznic
W pierwsze kolejności należy wziąć zimny prysznic. Ponieważ skóra jest bardzo gorąco, na początku spłukujemy ją letnią wodą, a następnie stopniowo ją schładzamy, aż będzie całkiem zimna. Prysznic powinien trwać około 10 minut, aby przyniósł efekt. Na oparzoną skórę nie wolno stosować lodowych okładów ani kąpieli w lodowatej wodzie, gdyż to spowoduje zniszczenie naskórka!
Sok z ziemniaków
Wystarczy zetrzeć surowy ziemniak i otrzymaną papkę przykładać do poparzonych miejsc. Efekt uzyskamy wówczas, gdy zrobimy to najszybciej, jak to możliwe, czyli zaraz po wystąpieniu poparzenia.
Okład z maślanki lub kefiru
Stary i sprawdzony sposób na oparzenie słoneczne to posmarowanie skóry maślanką, kefirem (oczywiście tymi naturalnymi, bez dodatków), które dzięki dużej zawartości białka oraz witamin A, E oraz D mają silne właściwości regenerujące.
Ogórek zielony
To delikatne warzywo posiada doskonałe właściwości antyoksydacyjne i regenerujące. Świeżo pokrojone plasterki należy przyłożyć na powierzchnię poparzonej skóry i pozostawić przez pół godziny.
Miód
Świetnie sprzyja gojeniu się ran po oparzeniach. Posiada bowiem silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne.
Aloes
Jego wspaniałe właściwości dla skóry wykorzystywane są przez wiele osób na co dzień. Warto pamiętać, iż sok z tej rośliny świetnie regeneruje podrażnienia, rany i oparzenia. Wystarczy wydrążyć liść aloesu i uzyskany miąższ przyłożyć do poparzonych miejsc.
Kąpiel w płatkach owsianych
Doskonale łagodzi poparzenia i jednocześnie hamuje utratę wody ze skóry. Płatki można również zastąpić mąką owsianą. Wystarczy wsypać do wanny z letnią wodą kilka łyżek i leżeć w niej przez około 20 minut.
Mięta pieprzowa
Ukojenie dla poparzonej słońcem skóry znajdziemy również w mięcie pieprzowej. Dzięki zawartości olejków eterycznych działa ona antyseptycznie i chłodząco.
Oczar wirginijski
Napar z tego krzewu sprawdzi się zwłaszcza przy łagodniejszych poparzeniach słonecznych. Wystarczy nasączyć nim wacik i delikatnie przecierać chorą skórę.
Oprócz wyżej wskazanych środków istnieje również wiele innych, przynoszących ulgę w cierpieniu spowodowanym oparzeniem słonecznym. Warto bowiem sięgnąć po wodę różaną, która świetnie nawilży skórę, olejek lawendowy czy olejek z rumianku rzymskiego.
Jednak nawet niewielkie oparzenie słoneczne powinno być dla nas przestrogą, aby przy kolejnej ekspozycji na słońce odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę.
Polecamy poczytać nasze porady: https://zycienaszczycie.pl/bezpieczne-opalanie/