Zdrowie i uroda

Dieta lekkostrawna

Napisany przez easylife

dieta lekkostrawnaPo okresie obfitego grillowania i letnich imprez warto dać odpocząć naszemu organizmowi i  zastosować dietę lekkostrawną. Na czym ona polega oraz jakie produkty pownny się w niej znaleźć?

Jak działa lekkostrawna dieta

Dieta lekkostrawna działa …powoli – ale choć na jej efekty trzeba nieco poczekać, utrzymują się one potem przez długi czas. Dieta lekkostrawna początkowo odciąża przede wszystkim układ pokarmowy. Dopiero po jakimś czasie wpłynie to na utratę wagi. Mimo wszystko warto ją wypróbować, by poprawić kondycję, wygląd i samopoczucie.

Lekkostrawne menu:

  • wzmacnia organizm,
  • ułatwia trawienie,
  • poprawia pracę mózgu,
  • wpływa pozytywnie na stan naszej psychiki.

Zaleca się 5-6 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasowych, przy czym ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż dwie godziny przed snem.

Dieta lekkostrawna – jadłospis

Produkty wskazane:
Do komponowania dań wybieraj drobne kasze czy makarony, ryż, jogurty, maślanki, jajka, chude mięso, ryby, oleje roślinne, szczególnie oliwę z oliwek, gotowane warzywa, dojrzałe owoce, miód.

Produkty zakazane:
Unikaj alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Możesz je śmiało zastąpić wodą mineralną lub ziołowymi herbatkami. Produkty, których należy się wystrzegać w trakcie trwania diety lekkostrawnej to grzyby, kapusta, kalafior, rośliny strączkowe, tłuste wędzone ryby, soja, czosnek i cebula, pełnoziarniste pieczywo.

Zalecane metody przygotowania to przede wszystkim gotowanie na wodzie lub na parze, duszenie oraz pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Dieta lekkostrawna stosowana jest w celu odciążenia żołądka. Dlatego szczególnie poleca się ją osobom starszym, dzieciom, a także tym, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi błony śluzowej jelit i żołądka oraz nadpobudliwością jelita grubego. Nawet jeśli nie należysz do żadnej z tych grup, warto zastosować dietę lekkostrawną po świątecznym obżarstwie lub wakacyjnym pobycie u rodziny.

 

Zostaw komentarz