Styl życia

Dieta South Beach – pomysł na zdrowy styl odżywiania

Napisany przez easylife

dieta south beachDieta plaż południowych zaprzecza obiegowemu przekonaniu, że smakosze nie mają szans na zgubienie nadwagi. Rzeczywiście, menu większości diet nie urzeka smakiem, co nie zachęca do kontynuowania kuracji i może prowadzić do efektu jo-jo. Dzięki swoim niekonwencjonalnym zasadom i atrakcyjnemu jadłospisowi, dietę south beach można polecić koneserom dobrej kuchni, choć jest ona raczej praktyką dobrego żywienia, niż szablonową dietą.

Dieta plaż południowych zaleca spożywanie trzech regularnych posiłków oraz co najmniej dwóch przekąsek dziennie. Jej podstawą jest wykluczenie z codziennego jadłospisu tzw. „złych” węglowodanów. „Złe” węglowodany to takie, których indeks glikemiczny przekracza 60. Żywność charakteryzująca się wysokim indeksem glikemicznym jest szybko trawiona przez nasz organizm, co sprawia, że szybciej odczuwamy uczucie głodu. Dlatego w diecie south beach rezygnujemy z białego pieczywa i makaronów oraz tłuszczów nasyconych (masło, smalec). Polecanymi produktami są przede wszystkim owoce, warzywa, ziarna zbóż oraz białka, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu byłoby niemożliwe.

Zasady diety South Beach

Dieta plaż południowych jest kilkuetapowa.

1 faza

Pierwsza – najbardziej rygorystyczna – faza, trwa czternaście dni. Na tym etapie jemy przede wszystkim chude mięso i wybrane warzywa. Najwięcej trudności może sprawić wyeliminowanie z jadłospisu nabiału, ziemniaków i chleba. Spożywanie produktów o niskim poziomie indeksu glikemicznego może przyczynić się do ogólnego zmęczenia i osłabienia.

2 faza

Po upływie dwóch tygodni przechodzimy do drugiego etapu: do jadłospisu możemy śmiało włączyć umiarkowane ilości produktów zawierających więcej węglowodanów. Do zaleceń tej fazy stosujemy się do momentu uzyskania wymarzonej figury lub docelowej wagi. Wskazane produkty to owoce, warzywa, nabiał (ale tylko ten o obniżonej zawartości tłuszczu) oraz produkty zbożowe. W trakcie trwania drugiego etapu można pozwolić sobie także na czerwone wino.

3 faza

Ostatni etap diety plaż południowych to utrzymanie wagi dzięki menu złożonemu z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Wyrobione w ten sposób nawyki żywieniowe mogą nam służyć końca życia.

Ważną zaletą diety south beach jest fakt, że uczy ona podstawowych zasad zdrowego odżywiania oraz skutecznie pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Zostaw komentarz