Zdrowie i uroda

Czystek – właściwości lecznicze znane od wieków

Napisany przez easylife

czystek właściwości leczniczeDziś przyjrzymy się kolejnemu cudowi natury, który dzięki swym właściwościom prozdrowotnym powinien mieć stałe miejsce w naszej diecie. Jest nim czystek- roślina posiadająca  olbrzymią moc zdrowotną.

Czystek – pochodzenie

Czystek (Cistus incanus) to roślina występująca głównie w basenie Morza Śródziemnego (Europa Zachodnia), a także w Azji. W Polsce zioło to spotyka się w formie upraw. Jego kwiaty mogą mieć kolor czerwony, różowy bądź biały. Czystek wymaga gorącego klimatu oraz gleby zasobnej w magnez. Właściwości zdrowotne czystka znane już były 2500 lat temu.

Czystek – właściwości lecznicze

Właściwości i zastosowanie czystka jest naprawdę ogromne. Większość jego właściwości zdrowotnych wynika z obecności polifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami. Badania wskazują, iż ich zawartość jest wyższa niż w przypadku czerwonego wina. Jak wiadomo, przeciwutleniacze mają właściwości antyoksydacyjne, zatem utleniają wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu chorób, włącznie z nowotworami.

Jakie konkretnie są właściwości zdrowotne czystka? Oto ich lista:

  • właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze
  • właściwości przeciwzapalne
  • właściwości przeciwgrypowe
  • łagodzenie dolegliwości górnych dróg oddechowych
  • oczyszczanie organizmu i usuwanie metali ciężkich , np. kadmu
  • działanie odmładzające (opóźnia również procesy starzenia) rewitalizujące na organizm
  • wzmacnianie odporności
  • ochrona przed boreliozą, pomoc w zwalczeniu boreliozy
  • właściwości odstraszające kleszcze
  • wspomaganie higieny jamy ustnej
  • zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi wydzielin ciała (potu)
  • właściwości odkwaszające organizm
  • właściwości antyhistaminowe

Jak stosować czystek

Czystek występuje pod postacią suszu (zioła) lub gotowych herbatek.

Warto wybierać susz cięty, szczególnie ten pochodzący z ekologicznych upraw. Najwięcej wartości mają listki czystka. Gałązki są dużo uboższe w cenne dla zdrowia składniki. Aby odczuć jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, należy go stosować codziennie przez około 4 tygodnie. Nieregularne picie będzie skutkowało brakiem efektów.

Herbatka z czystka powinna być przyrządzona z liści oraz kwiatów. Jeśli samodzielnie przygotowujemy napar, warto usunąć z niego gałązki przed parzeniem.

Przepis na profilaktyczną herbatkę z czystka:

Zalać wrzątkiem 1 łyżeczkę zioła czystka i pozostawić pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie odcedzić. Napar można pić kilka razy dziennie, parząc wielokrotnie (nawet do 4 razy) tę samą porcję zioła. Do herbatki z czystka można również stosować dodatki w postaci cytryny czy miodu.

Przepis na odwar z czystka przeciwko przewlekłym dolegliwościom:

Zalać wodą (około 1 szkl.) ok.10 g zioła czystka i gotować na małym ogniu przez 5minut (po osiągnięciu progu wrzenia). Następnie pozostawić do ostygnięcia. Przygotowany płyn może być stosowany w formie okładów, płukanek, ale również wewnętrznie w dawce ok. 100ml 2-3 razy dziennie w przypadku cięższych chorób, stanów zapalnych, przewlekłych infekcji wirusowych, grzybiczych itp.

 Gdzie kupić czystek

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto decydować się na zakup czystka z ekologicznych upraw. Nie zalecamy kupować go w formie herbatek dostępnych w supermarketach, gdyż ich wartość prozdrowotna jest dość wątpliwa. Warto poszukać sklepów zielarskich czy internetowych, które w swojej ofercie mają czystek ekologiczny lub czystek bio, a jego ekologiczność potwierdzona jest odpowiednim certyfikatem.

Zostaw komentarz