Zdrowie i uroda

Guarana – właściwości i zastosowanie

guarana
Napisany przez easylife

Guarana to pnącze z Ameryki Południowej, które w tamtejszych rejonach wykorzystywane jest od wieków, przy czym spożytkowuje się wszystkie części rośliny. W Europie robi się użytek głównie z jej nasion, których najważniejszą cechą jest to, że są one niezwykle bogate w kofeinę. Składnik ten zawiera jej najwięcej spośród wszystkich surowców, znacznie więcej niż kawa i to właśnie głównie dzięki temu guarana jest znana jako niezwykły składnik.

Właściwości guarany

Prócz wielkiej zawartości kofeiny, guarana zawiera też dwa związki pochodne, a więc jej działanie jest bardzo silne. Do czego jest wykorzystywana? Właściwości te można wykorzystywać na różne sposoby, na przykład przyrządzając ze zmielonych nasion nalewkę z wykorzystaniem spirytusu. Napój ten ma działanie odżywcze i pobudzające. Zwykle jednak korzysta się z suplementów diety zawierających ekstrakt z guarany, a są one przeznaczone do redukowania różnych problemów.

 

W czym pomaga guarana?

Wysoka zawartość kofeiny przede wszystkim gwarantuje silne pobudzenie. Kofeina rozszerza naczynia krwionośne, powoduje przyspieszenie pulsu, a także poprawia pamięć, koncentrację i zwiększa wydolność organizmu. Guarana zamiast kawy sprawdza się więc bardzo dobrze – ma silniejsze działanie, a przy tym mogą po nią sięgać osoby, które muszą unikać kawy, na przykład z powodu kłopotów z żołądkiem. W aptekach można też znaleźć liczne suplementy diety z guaraną, których zadaniem jest dodawanie energii, poprawa wydolności intelektualnej i zapamiętywania. Środki te można polecić osobom narzekającym na przemęczenie, na przykład w okresie przesilenia, a także ciężko pracującym intelektualnie czy uczącym się.

Ponadto uważa się, że guarana poprawia odporność, jednak zdania na ten temat są podzielone. Tak samo kontrowersyjne jest postrzeganie jej jako świetnego środka odchudzającego. Uważa się, że kofeina przyspiesza spalanie tłuszczu, dlatego guaranę można znaleźć w licznych suplementach diety na odchudzanie, które mają nie tylko poprawiać metabolizm, ale też zmniejszać łaknienie. Indianie już dawno stosowali napary z guarany w celu zmniejszenia uczucia głodu, jednak współczesne badania wykazują, że guarana wcale nie ma wpływu na odchudzanie.

Zdecydowanie zaś ma wpływ na męską potencję i jest to jej kolejne ważne zastosowanie. Ekstrakt z tej rośliny można znaleźć w licznych suplementach na problemy z erekcją. Składniki w niej zawarte poprawiają krążenie, a także powodują rozszerzenie się ciał jamistych tworzących męskie prącie, w efekcie czego można cieszyć się silniejszym wzwodem.

Zostaw komentarz