Dom i wnętrze

Hygge – mieszkanie według duńskiej filozofii szczęścia

Napisany przez easylife

Aranżacja mieszkania w stylu hygge jest czymś coraz popularniejszym w naszym kraju. Pojęcie to bezpośrednio nawiązuje do stylu skandynawskiego, chociaż swoje korzenie ma tak naprawdę w Danii. Dosłownie hygge oznacza pewien komfort, przytulność, jest kojarzone z bezpieczeństwem, poczuciem szczęścia, równowagi i zadowolenia z życia. Oczywiście, w dużej mierze odnosi się to do stylu życia, ale ponieważ na północy Europy często mieszkańcy swój czas spędzają w domach i mieszkaniach – pojęcie to bezpośrednio odnosi się też do aranżacji przestrzeni.

Jak zastosować styl hygge we wnętrzu?

Na pewno trzeba postawić na odpowiednią aranżację oświetlenia. To właśnie gra świateł sprawia, że wnętrze jest widne, ale i przytulne, przyjazne, ciepłe. Dzięki takiemu światłu (często punktowemu) można we wnętrzu stworzyć określony, przyjemny nastrój. Dodatkowymi elementami wystroju są też liczne świece, które także budują klimat i dodają całości przytulnego charakteru.

Obok odpowiedniego oświetlenia we wnętrzu istotnymi elementami są też dekoracje, dodatki i tekstylia. To właśnie miękkie poduszki i przyjemne w dotyku koce sprawiają, że jest miło, wnętrze jest przystępne i już na pierwszy rzut oka chce się w nim wypoczywać.

Zwrócenie w kierunku natury

Do aranżacji mieszkania w myśl filozofii hygge najlepiej jest wykorzystać naturalne materiały, nie należy też przesadzać z ilością mebli we wnętrzach, gdyż trzeba zachować pewną wolną przestrzeń, w której człowiek dobrze się będzie czuł. Meble zazwyczaj są proste w swojej formie, bardzo często utrzymane w jasnej kolorystyce, co pomaga jeszcze bardziej doświetlić wnętrza. To, co pozwala na większe obcowanie z naturą i dodaje wnętrzu przytulności to liczne kwiaty w donicach i na kwietnikach. W myśl filozofii hygge w takich wnętrzach przede wszystkim mamy wypoczywać, łapać dystans do życia, być szczęśliwymi i móc wspólnie spędzać czas.

Zostaw komentarz