Dom i wnętrze

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu kołdry?

Napisany przez easylife

Długie zimowe wieczory, ale także letnie ciepłe noce wymagają doboru odpowiedniego nakrycia, które będzie gwarancją długiego i zdrowego snu. Wybór kołdry nie należy jednak w dzisiejszych czasach do rzeczy łatwych. Dzieje się tak z uwagi na ogrom możliwości wyboru, jaki gwarantują nam producenci.

Czego można się po dobrej kołdrze spodziewać?

Odpowiedzią jest hasło “uniwersalność”. Jeśli cenimy sobie to słowo, kupiona kołdra powinna zapewniać nam ciepło w okresie jesienno-zimowym oraz maksymalne odprowadzenie powietrza i termiczny komfort podczas nocy letniej. Niegdyś głównym materiałem wypełniającym był surowiec pozyskiwany w sposób naturalny tj. pierz, bawełna i puch. Dziś, mimo dostępności materiałów syntetycznych, naturalne wypełniacze wciąż są w użyciu. Trzeba jednak za nie zapłacić znacznie więcej niż za sztuczne zamienniki, co czyni je towarem najwyższej jakości.

Komfort użytkowania z uwagi na wypełnienie

Rodzaj wypełnienia stanowi kryterium dla ceny, jakości, komfortu oraz właściwości termicznych kołdry koszalin. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę również na jej budowę. Aby uniknąć przemieszczania wypełnienia, wnętrze powinno być podzielone na komory.

Jednym z materiałów wypełniających może być puch, czyli miękkie ptasie pióra z gęsiny lub kaczki. Powyższe pióra mają właściwości odprowadzające pot i wilgoć przy równoczesnym zapewnieniu komfortu termicznego. Puchowe kołdry nadają się na każdą porę roku oraz stosunkowo niewiele ważą. Wielbicieli eko-rozwiązań zapewne usatysfakcjonuje fakt, że są one produktem w pełni naturalnym.

Kombinacją ptasich piór z puchem jest tzw. pierz, którego właściwości termoizolacyjne są na niższym poziomie od samego puchu, jednak są również naturalne. Kolejnym pozytywem przy wyborze pierzu jest niższa cena. Wśród negatywów należy wymienić fakt, iż taka kołdra nie nadaje się dla alergików.

Wełna stanowi kolejny rodzaj wypełnienia, a jej zaletami są przede wszystkim dobra przepuszczalność powietrza, sprężystość oraz całoroczne użytkowanie. Również, jak w przypadku pierzu, nie nadaje się dla każdego alergika. Najlepsze i najdroższe kołdry mają 100 procent zawartości wełny.

Jedwabne kołdry koszalin to gratka dla ludzi z dużym zasobem pieniędzy. Jedwab uważany od lat za towar ekskluzywny jest jednocześnie delikatny, przyjazny dla skóry, miły w dotyku i bardzo efektowny. Kołdra o tym wypełnieniu ma właściwości wentylacyjne przy bardzo dobrych możliwościach termoizolacyjnych. Dużym pozytywem jest antystatyczność, co oznacza, że jedwab nie przyciąga kurzu. Ponadto jest całkowicie przyjazny dla alergików.

Kolejną grupę stanowią materiały syntetyczne, tj. granulat sylikonowy, włókno poliestrowe, włókno silikonowe.

Wybór odpowiedniej kołdry to poważna decyzja, a więc nie należy zapominać o zależności cena-jakość. Podczas zakupu warto osobiście wybrać się do stacjonarnego punktu, aby ocenić jej przydatność.

Zostaw komentarz