Dom i wnętrze

Jakie są funkcje sterownika pompy?

Napisany przez easylife

Efektywna praca układu grzewczego wymaga racjonalnego sterowania. Tylko w taki sposób możemy osiągnąć pożądane parametry pracy, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Jeszcze na etapie projektu warto uwzględnić możliwie najniższą temperaturę zasilania, którą zapewnić ma urządzenie grzewcze. Ma to bezpośredni wpływ na późniejszą eksploatację i obniżenie kosztów ogrzewania. Następnie za pomocą profesjonalnych regulatorów możemy kontrolować temperaturę kotła. Tak z założenia zwiększymy jego wydajność.

 

Zmniejszenie ryzyka wychłodzenia zbiornika
Sterownik pompy wyłącza pompę, jeśli temperatura przekroczy wskazaną wartość. W przypadku wygaszenia kocioł wychładza się, więc pompa powinna zostać wyłączona w odpowiednim momencie. Spadek temperatury niesie za sobą o wiele większą ilość niepożądanych zjawisk. Wychłodzenie zbiornika nie tylko utrudnia efektywną pracę układu grzewczego, ale również zwiększa ryzyko przedwczesnego zużycia elementów kotła. Utrzymywanie równomiernej temperatury jest lepsze dla układu, niż całkowite wychładzanie, a potem ponowne rozgrzewanie go.
W sytuacjach, gdy dom nie jest jeszcze zamieszkany a nierzadko nawet w pełni wykończony, a na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury, należy mieć świadomość, że nadmierne wychłodzenie zbiornika grozi jego zamarznięciem. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby urządzenie działało nieprzerwanie, aż do momentu, gdy temperatura obiegu osiągnie wskazaną wartość (choćby przeciwzamrożeniową). Pomocne są też odpowiednie funkcje w sterownikach, które utrzymują taką temperaturę automatycznie.

Wzrost opłacalności systemu grzewczego
Użytkownik często może swobodnie dopasować moc systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb. Niesie to za sobą spore oszczędności w sezonie grzewczym. Ponadto sterowniki pompy ograniczają straty ciepła. Łatwiej jest też uchronić mieszkanie przed wyziębieniem. Energia jest o wiele skuteczniej magazynowana oraz wykorzystywana. Plusem jest również fakt, że dzięki kontroli systemu grzewczego można jego pracę elastycznie dopasować do trybu życia. Moc grzewcza może być obniżana wtedy, gdy domownicy znajdują się poza domem. Rozsądne użytkowanie systemu (w tym pompy) sprawi, że posłuży on niezawodnie o wiele dłużej, niż w przypadku standardowej eksploatacji.

 

Zostaw komentarz