Kosmetyki do oczyszczania twarzy zajmują obecnie sporo miejsca na półkach drogerii. Wybór odpowiedniego specyfiku może przysporzyć kłopotu. Trzeba bowiem wiedzieć, co jest odpowiednie dla danego rodzaju cery. Sprawdźmy więc, jak dobrać odpowiednie kosmetyki do oczyszczania twarzy.
Mydło do lamusa?
Dawniej stosowane szare mydło z wodą działa dobrze, ale po umyciu skóra jest ściągnięta, dlatego też zostało zastąpione specjalnym oczyszczającym mleczkiem, żelem czy też pianką. Preparaty te są łagodniejsze od mydła i równie skuteczne, a ich zaletą jest to, że nie odtłuszczają skóry. Użycie do oczyszczania twarzy klasycznego mydła z wodą zaburza pH skóry i powoduje m.in. jej przesuszenie. Pachnące mydła dodatkowo zawierają środki, które mogą uczulać.
Jak wybrać kosmetyk do oczyszczania twarzy
Wybór środka do oczyszczania zależy przede wszystkim od rodzaju skóry. W przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień najlepsze są produkty o właściwościach łagodzących i zapobiegających podrażnieniom. Możemy też użyć przegotowanej wody, w której przez 12 godzin moczyły się płatki owsiane lub siemię lniane. Do skóry tłustej, trądzikowej najlepiej spisują się łagodne żele lub mleczka antybakteryjne, które nie pozostawiają tłustego filmu. Po oczyszczeniu twarzy najlepiej stosować tonik. Najlepsze efekty osiąga się używając produktów z tej samej serii.
Dobór odpowiedniego kosmetyku ma szczególne znaczenie w przypadku cery suchej, wrażliwej, naczynkowej i dojrzałej. Najlepsze są preparaty w postaci żeli lub kostek do mycia, które nie zawierają mydła, tzw. syndety. Niektórymi preparatami w żelu można zmywać twarz bez wody, co jest najlepszym rozwiązaniem dla skóry podrażnionej i ze zmianami alergicznymi. Uwaga na żele, które są zwykłymi mydłami w płynie! Trzeba też pamiętać, że choć tzw. mydła dla dzieci nie zawierają substancji zapachowych i koloryzujących, to są to klasyczne mydła.
Jak oczyszczać twarz
Oczyszczanie twarzy jest podstawowym elementem jej pielęgnacji. Zabieg ten wykonujemy codziennie rano i wieczorem.
Cerę tłustą (typową dla sporej grupy Polek), a przy tym odwodnioną, oczyszczamy żelem wyciśniętym na opuszki palców. Kolistymi ruchami wmasowujemy w czoło, skrzydełka nosa, brodę, policzki – wszędzie tam, gdzie znajduje się największa ilość zaskórników. Następnie zwilżamy wacik tonikiem i przemywamy czoło z góry na dół, pod oczami od zewnątrz w kierunku nosa, a także policzki od nosa na zewnątrz twarzy. Mydło lub mleczko nie usunie jednak z porów skóry łojotoku.
Cera trądzikowa wymaga dodatkowo żelu przeciwtrądzikowego. Przed oczyszczaniem takiej skóry należy pamiętać o dezynfekcji rąk spirytusem kosmetycznym.
Cerę suchą i odwodnioną oczyszczamy mleczkiem lub emulsją. Przecieramy dekolt, a następnie szyję – w kierunku do brody. Potem wklepujemy tonik za pomocą wacika. Następnie stosujemy krem nawilżający.
Pamiętajmy o naszej skórze. Jeżeli o nią zadbamy i dobierzemy odpowiednie kosmetyki pielęgnujące, będzie piękna i elastyczna przez długie lata.